چگونه رایحه درمانی کنیم ؟

نحوه انجام رایحه درمانی ، چگونه رایحه درمانی کنیم ، چگونه آروماتراپی کنیم ، چگونه رایحه درمانی کنیم

در این مقاله جامع قصد داریم در مورد روش های انجام رایحه درمانی و پاسخ به سوال چگونه رایحه درمانی کنیم حرف بزنیم. در ابتدا معنای رایحه درمانی را با یکدیگر بررسی کرده و در مراحل بعدی در مورد خواص رایحه درمانی و مهم ترین روش های انجام آن گفتگو خواهیم کرد.

رایحه درمانی یا آروماتراپی چیست؟

رایحه درمانی یا آروماتراپی استفاده از روغن های معطر استخراج شده از قسمت های مختلف گیاه است که به حفظ و بازیابی سلامت جسم و روان کمک می‌کند.  روغن‌های معطر گیاهان به شکل های مختلفی مانند استشمام، کمپرس ، ماساژ، حمام و خوراکی به بکار گرفته می‌شوند. که در ادامه هرکدام را به تفضیل شرح می‌دهیم.

برای مطالعه بیشتر در مورد رایحه درمانی مقاله “آروماتراپی چیست؟” رو مطالعه بفرمایید.

انواع روش های آروماتراپی

استشمام

از مهم ترین روش های آروماتراپی استشمام است. باید بدانید بوها تأثیر بسیاری بر احساسات ما و به طور مستقیم مغز ما می‌گذارند. چراکه دستگاه بویایی به سیستم لیمبیک که مرکز کنترل هیجان، حافظه و احساسات جنسی است متصل بوده و در کنترل ضربان، فشارخون، استرس، تنفس و تعادل هورمون ها دخالت دارد.

برای انجام رایحه درمانی از طریق استشمام باید از دستگاه های منتشرکننده اسانس در هوا ، اسپری های انشار اسانس و یا محصولات رایحه درمانی استفاده کنید .

محصولات رایحه درمانی به محصولاتی گفته می‌شود که علاوه بر خواص درمانی فیزیکی متعدد، رایحه گیاهی مفیدی از خود منتشر می‌کنند که عمل آروماتراپی را برای شما انجام می‌دهند.

رایحه درمانی از طریق بو

رایحه درمانی از طریق بو علاوه بر خواصی که هر اسانس برای شما به ارمغان می‌آورد، مجرای تنفسی شما را ضدعفونی کرده و گرفتگی بینی و سینه شمارا نیز برطرف می‌سازد. البته توجه داشته باشید هر رایحه خوشایندی خواص مربوط به خود را دارا می‌باشد (کلیه عطر ها و ادکلن ها و پرفیوم ها) ولی اسانس های طبیعی علاوه بر اثرات مطلوب رایحه‌ی خود بر روی اعصاب مغزی و تحریک غده لیمبیک خواص منحصر به فرد مولکول گیاهی را هم دارا می‌باشد.

چگونه آروماتراپی انجام بدیم

رایحه درمانی از طریق پوست

جالب است بدانید ترکیبات مفید موجود در اسانس طبیعی گیاهان به غیر از استشمام که بهترین روش آن است، از طریق پوست نیز می‌تواند جذب خون شده و اثر خود را از راه خون اعمال کند. برای جذب پوستی می‌توان از ماساژ، حمام، کمپرس و اسانس های خوراکی استفاده کرد.

به طور مثال می‌توانید از انواع روغن ها با استعمال موضعی هنگام ماساژ استفاده کنید که به طور مثال موجب رفع درد های موضعی، تقویت ریشه مو، رویش مجدد مو، کاهش اضطراب، کاهش افسردگی ، بهبود الکترومغناطیس بدن و… می‌شود. یا در هنگام حمام از صابون های آروماتیک (خرید صابون گیاهی) ، نمک های درمانی آروماتیک (خرید نمک حمام) و روغن های گیاهی (خرید روغن های گیاهی) استفاده کنید که عمل آروماتراپی را در کنار درمان‌های پوستی و آرامش روحی برای شما انجام می‌دهند.

انجام ماساژ آروماتراپی به این معنا است که شما با استفاده از روغن های گیاهی و معطر در یک ماساژ لذت بخش ، هم از خواص آن روغن و جذب آن از طریق پوست استفاده کنید و هم از مزایای رایحه آن روغن . به طور مثال شما می‌توانید از روغن اسطوخودوس هم از خواص پوستی بسیار آن و هم از خواص رایحه اسطوخودوس مانند درمان بی‌خوابی بهره مند شوید.

رایحه درمانی برای افراد باردار نیز خواص فوق العاده ای دارد و می‌تواند این دوران را راحت تر و کنترل پذیر تر بکند. باید ها و نباید های آن را در مقاله آروماتراپی در بارداری مطالعه بفرمایید .

رایحه درمانی در حمام

آروماتراپی در حمام، رایحه درمانی در حمام، عکس آروماتراپی و رایحه درمانی

خواص آروماتراپی در حمام

قبل تر از خواص آمروماتراپی برای شما گفتیم، از تاثیرات فوق العاده رایحه ها بر روی ضربان قلب گرفته تا اثرات رایحه بر روی فشار خون و تاثیر رایحه بر روی اضطراب.

برای مثال دانشمندی به نام یاماگوچی در سال 1990 اعلام کرد که ضربان قلب به صورت چشمگیری با رایحه لیمو و رز تغییر می‌کند. به این صورت که عطر لیمو سبب افزایش ضربان قلب شده ولی رایحه گل سرخ سبب کاهش و متعادل شدن این فاکتور می‌شود. این یعنی اینکه رایحه لیمو سبب هیجانی شدن می‌شود. و خاصیت محرک دارد ولی رایحه رز باعث آرام‌بخشی و کاهش استرس می‌شود. در همان سال ناگاهی و همکاران اثبات کردنند که رایحه رازیانه شیرین به خوبی سبب کاهش ضربان قلب می‌شود.

حال باید به این نکته توجه کرد که خواص رایحه درمانی(آروماتراپی) در حمام به دلیل رطوبت هوا و غلظت بخار آب موجود در هوا دو چندان شده و خواص درمانی استفاده از گیاهان معطر در حمام افزایش می‌یابد.

همچنین رایحه درمانی علاوه بر خواص درمانی، فضایی با آرامش بیشتر و دلچسب تر در حمام برای شما به ارمغان می‌آورد. 

آموزش رایحه درمانی در حمام

راه های زیادی برای انجام رایحه درمانی در حمام وجود دارد. بهترین آن ها رایحه درمانی از طریق حس بویایی یا استشمام است.

دلیل آن این است که بو تاثیر بسیار سریعی بر روی سیستم عصبی می‌گذارد و سیستم بویایی و عصبی شما به شدت با یکدیگر در ارتباط اند.

استفاده از محصولات آروماتیک در حمام

هنگامی که در حال استحمام از محصولات آروماتیک استفاده میکنید، مولکول های پخش شده در هوا از راه بینی استنشاق می‌شوند. سپس موهای باریکی که در بالای بینی قرار دارند این مولکول ها را جذب کرده و از طریق اندام های بویایی به مغز ارسال می‌کنند. مغز این احساسات بویایی را دریافت کرده و سیستم عصبی بسته به بویی که استنشاق کرده واکنش نشان می‌دهد و همانطور که پیش تر گفتیم ممکن است اسانس استنشاق شده محرک یا آرامش بخش بوده باشد.

محصولات آروماتیک به محصولاتی گفته می‌شود که دارای خواصیت پخش عطر و اسانس گیاهی باشند و استفاده از آن ها تجربه یک رایحه درمانی فوق العاده را به شما بدهد.

برای مثال صابون‌های گیاهی آروماتیک رایحه سلامت در زمان استفاده علاوه بر آروماتراپی از طریق پوست رایحه گیاهی قدرتمندی از خود منتشر می‌کنند که عمل آروماتراپی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین با استفاده از نمک‌های درمانی آروماتیک رایحه سلامت در وان حمام، جکوزی یا ظرف شستشوی پا؛ با پخش رایحه های متنوع و قدرمتمند از خود حس آرامش را برای شما ایجاد و خستگی را از شما دور می کند.

رایحه درمانی جایگزین درمان های غیرگیاهی

در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشیم که آروماتراپی به زودی جایگزین کاربرد دارو به شکل معمول خوراکی می‌شود، چراکه در روش خوراکی دارو در تمامی سطح بدن منتشر شده و جذب سیستمیک معمولاً عوارض ناخواسته‌ای به همراه دارد؛ ضمن اینکه روش‌های رایج پزشکی (مصرف داروها) یک روش تهاجمی محسوب می‌شود و بسیاری از بیماران خصوصا سالمندان و کودکان نسبت به این روش ها‌ ممانعت دارند.

همچنین انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مناسب پوست که از هر لحاظ با پوست ما سازگاری داشته باشند همواره سخت بوده است.ولی به کمک محصولات گیاهی دیگر نگران ایجاد مشکلات پوستی و عوارض جانبی استفاده از محصولات آرایشی نخواهید بود. چراکه طبیعت همواره هدایایی به ما داده است که از هر لحاظ با پوست و ساختار کلی بدن ما هماهنگ است. 

همچنین در (این مقاله) 12 روغن حامل گیاهی فوق العاده برای رایحه درمانی رو بهتون معرفی کردیم.

خرید روغن های گیاهی اصل رایحه سلامت

تصویر عنوان قیمت سبد خريد

روغن زیتون بودار

تومان160,000تومان298,000

روغن کنجد

تومان140,000تومان250,000

روغن زیتون بی بو

تومان160,000تومان298,000

دوره آموزش چربی سوزی (قسمت دوم)

تومان790,000

دوره آموزش چربی سوزی

تومان790,000

اسانس بهارنارنج

rsslf01-1-1-2-2-1-1-1-1-1-2-1-5-1-1-2-1-4

تومان90,000

اسانس آویشن

rsslf01-1-1-2-2-1-1-1-1-1-2-1-5-1-1-2-1-3

تومان90,000

اسانس هل

rsslf01-1-1-2-2-1-1-1-1-1-2-1-5-1-1-2-1-2

تومان120,000

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »