نمک درمانی چیست ؟
چگونه انجام می‌شود ؟

نمک درمانی آروماتراپی ، نمک درمانی حمام ، نمک درمانی رایحه سلامت، نمک حمام

نمک درمانی یا هالوتراپی یکی از روش های درمانی قدیمی می باشد که برای درمان انواع بیماری های عفونتی و ریوی بسیار مفید است و امروزه بیشتر از آن برای درمان بیماری کرونا استفاده می شود و یک روش خوب برای پاکسازی ریه بدن می باشد. این روش درمانی به دو صورت می باشد؛ نمک درمانی خیس و نمک درمانی خشک انجام می شود.

نمک درمانی

نمک درمانی که نام علمی آن هالوتراپی است، یک نوع درمان جایگزین گفته می شود  که در آن هوای نمک دار تنفس می شود. این روش درمانی برای درمان بیماری های تنفسی مانند آسم، برونشیت مزمن و آلرژی ها مفید می باشد.

هالوتراپی یک نوع روش درمانی مبتنی بر نمک می باشد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. و باعث می شود که برای مدت خیلی طولانی بدن پاکسازی شود.

برخی از افراد اعتقاد دارند که روش درمان با نمک می تواند کیفیت زندگی را بسیار بهبود ببخشد. و در روح و روان انسان تاثیرات خیلی مثبت می گذارد.

تاریخچه نمک درمانی

در سال 1843 یک پزشک لهستانی به نام feliks Boczkowski برای اولین بار از نمک درمانی استفاده کرد و او با تحقیقات خود کشف کرد که کارگرانی که در معدن نمک مشغول کار هستند از سیستم تنفسی خیلی خوبی نسبت به سایر معدنچیان برخوردار هستند و توانست با این شیوه روند درمانی را در بسیاری از بیمارستان ها گسترش دهد و بعد با استفاده از دستگاه های تولید هوا برای ایجاد یک محیط نمک خشک در داخل یک اتاق گسترش یافت.

چگونه نمک درمانی انجام بدیم؟

انواع هالوتراپی عبارتند از:

  1. نمک درمانی خشک
  2. نمک درمانی خیس ( نمک حمام )

نمک درمانی خشک در محیطی باید انجام شود که هیچ گونه رطوبت در آن وجود نداشته باشد. مانند غار نمک که به دلیل اینکه آنجا خشک است و هیچ گونه رطوبتی وجود ندارد و یا در جاهای مخصوص که به آن اتاق هالوتراپی گفته می شود انجام می شود و نتیجه خیلی خوبی دارد.

روش درمان با نمک خیس را می توان در منزل راحتی انجام داد. به وسیله قوری های بینی شوی، ترکیبات غرغره ی نمک، نمک های اسکراب ، خیس خوردن در حمام های آب نمک و شستشوی داخلی با آب نمک انجام می شود.

حمام آب نمک

شاید شما هم شنیده باشید که گذشتگان ما بر این باور بودند که نمک ها خستگی بدن را از طریق پا بیرون می‌کشند. همانطور که می‌دانید پا قلب دوم انسان است و تمام رشته‌های عصبی بدن در پا به هم می‌رسند. استفاده از حمام آب نمک برای پا از آن جهت مهم است که باعث تحریک تمام سیستم عصبی بدن می‌شود. و در هر نقطه از بدن گرفتگی و یا درد های عضلانی را بر طرف می‌کند.

راحت ترین روش برای درمان با نمک استفاده از نمک های حمام می‌باشد. که در این روش شما در حمام با استفاده از تشت یا وان حمام این عمل را انجام می‌دهید. بدین صورت که ابتدا مقداری نمک حمام را در تشت یا آب حمام ریخته و پا یا بدن را در آن قرار می‌دهید که هر کدام از این ‌ها عمل نمک درمانی را به خوبی برای شما انجام می‌دهند.

ویژگی برتر انجام نمک درمانی با حمام آب نمک این است که شما در این روش علاوه بر انجام هالوتراپی با استشمام هوای نمک دار؛ از طریق پوست نیز مواد معدنی نمک را جذب می‌کنید.

نمک های حمام رایحه سلامت در چهار نوع

این نمک ها علاوه بر هالوتراپی عمل آروماتراپی را نیز برای شما انجام می‌دهند. چراکه دارای رایحه های فوق العاده گیاهان طبیعی و پالپ‌های گیاهی هستند.

نمک درمانی آروماتراپی ، نمک درمانی حمام ، نمک درمانی رایحه سلامت، نمک حمام

تاثیرات هالوترالپی برای ریه

وقتی افراد هوای نمکی تنفس می کنند، نمک به داخل تمام قسمت های ریه وارد شده و حرکت می کند و باعث می شود کیسه های هوایی که دیواره های ریه را پوشش دادند باز شوند.

استفاده منظم از هوای نمکی یا درمان با نمک می تواند التهاب شدید بدن را کاهش دهد به همین دلیل می باشد که غارهای نمکی اولین جایی هستند که افراد کشف کردند در آن می توانند نفس خیلی راحتی بکشند و به مرور زمان این روش در حوزه پزشکی هم مورد استفاده پزشکان طب سنتی قرار گرفت.

کلرید سدیم طبیعی موجود در هوای نمکی باعث می شود التهاب در کیسه های هوای ریه بدن را بهبود دهد و پاکسازی ریه به صورت کامل انجام شود.

اصلی ترین خاصیت های نمک درمانی

  • آسم
  • آلرژی ها
  • برونشیت
  • سرماخوردگی های مکرر
  • درمان ریه
  • سینوزیت
  • عفونت های گوش
  • درمان سرفه های سیگاری

امروزه با وجود بیماری کرونا استفاده از درمان با نمک از سوی پزشکان طب سنتی بیشتر انجام می شود. همانطور که می‌دانید بیماری کرونا تاثیر زیادی بر ریه های فرد بیمار می‌گذارد. هالوتراپی قدرت بسیاری در تقویت ریه های انسان و سم زدایی آن از هرگونه ویروس یا مسومیت هایی همچون سموم موجود در سیگار، دارد. و باعث قوی تر شدن ریه های شما در برابر بیماری کرونا می‌شود. همچنین بیشتر افراد در طب سنتی برای دور ماندن از میکروب ها و بیماری های عفونی از روش درمان نمک بسیار استفاده می کنند زیرا باعث می شود ریه ها پاکسازی شده و دچار بیماری عفونی مانند کرونا نشوند.

نمک درمانی آروماتراپی ، نمک درمانی حمام ، نمک درمانی رایحه سلامت، نمک حمام

خواص حمام آب نمک با نمک حمام

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم نمک درمانی در حمام علاوه بر انجام هالوتراپی به روش استشمام هوای نمک دار، مواد معدنی موجود در نمک را از طریق پوست بدن نیز جذب می‌کند. این جذب موارد معدنی بیشتر در پا صورت می‌گیرید و این عمل باعث می‌شود به تمام سیستم عصبی بدن پالس های فرستاده شود. دریافت این پالس ها در نواحی مختلف سیستم عصبی باعث تسکین انواع درد و گرفتگی عضلانی می‌شود. و در مدت کوتاهی می‌تواند گرفتگی عضلانی شما را درمان ببخشد.

استفاده از نمک ها برای آرامش روح و سلامت جسم شما مفید است. و هالوتراپی از آن روش هایی است که هیچ عوارض جانبی ای به همراه ندارد و پس از چندین بار انجام آن تاثیرات فوق العاده آن شمارا شگفت زده می‌کند.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »