مزایا و کاربرد روغن سیاه دانه | فواید آروماتراپی با روغن و رایحه سیاه دانه

این گیاه مناسب برای کاهش وزن، درمان آسم و افزایش زیبایی و سلامت پوست

روغن سیاه دانه از گیاهی به نام N. sativa استخراج می شود که این گیاه بومی جنوب غرب آسیا، خاورمیانه و جنوب اروپاست و سال‌هاست به دلیل خواص دارویی آن مورد توجه است. خواصی از قبیل درمان آسم، کمک به کاهش وزن، سلامت و زیبایی پوست و مو از جمله فواید بی‌نظیر این روغن گیاهی است.

مزایا و کاربرد روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه یکی از پرمصرف‌ترین محصولات آروماتراپی است که در طب سنتی بسیار توصیه شده است. این روغن از دانه گیاهی به نام Nigella sativa استخراج می شود که بومی جنوب غرب آسیا، خاورمیانه و جنوب اروپاست.

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه خواص روغن سیاه دانه، اشاره شده است که این روغن میتواند موجب درمان آسم، کاهش وزن و زیبایی و سلامت پوست و مو شود. در این مقاله به برخی از خواص این روغن اشاره خواهیم کرد.

مزایای احتمالی روغن سیاه دانه برای سلامتی

خواص بسیار روغن سیاه دانه موجب شده است که در طب سنتی از آن با عنوان “پاناسه” یا شفادهنده جهانی یاد می‌شود. با وجود این که خواص دارویی این روغن به صورت علمی کاملا اثبات نشده است، اما نمی‌توان منکر این خواص نیز بود!

  • خواص آنتی اکسیدانی

روغن سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان است، ترکیبی گیاهی که سلول‌ها را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌نماید. تحقیقات بالینی نشان می‌دهد این آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند التهاب را کاهش داده و از بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، آلزایمر و سرطان جلوگیری کنند.

و به ویژه این روغن غنی از تیموکینون است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی است. در نتیجه طبق مطالعات انجام شده می‌تواند از سلامت مغز محافظت کرده و برای درمان چند نوع سرطان استفاده شود.

این گیاه مناسب برای کاهش وزن، درمان آسم و افزایش زیبایی و سلامت پوست
  • کمک به درمان آسم

آسم نوعی بیماری مزمن است که در آن غشای داخلی مجاری تنفسی متورم شده و عضلات اطراف آن منقبض می شود و این امر تنفس را دشوار می‌کند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که روغن سیاه دانه و به طور خاص تیموکینون موجود در آن، می‌تواند با کاهش التهاب و شل کردن عضلات مجاری تنفسی، به درمان آسم کمک نماید.

در تحقیقاتی که بر روی 80 بزرگسال مبتلا به آسم انجام شده، نشان داده شده است که مصرف کپسول 500 میلی‌گرمی روغن سیاه دانه دو بار در روز و به مدت 4 هفته به طور قابل توجهی موجب بهبود آسم می‌شود.

  • تاثیر در کاهش وزن

در حالی که مکانیزم دقیق آن کاملا مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد روغن سیاه دانه می‌تواند به کاهش شاخص توده بدن BMI در افراد مبتلا به چاقی، سندرم متابولیک یا دیابت نوع 2 کمک کند. این روغن یکی از محبوب‌ترین روغن‌های ماساژ لاغری است.

در مطالعه‌ای که بر روی 90 زن 25 تا 50 ساله مبتلا به چاقی انجام شده، مشاهده شده است کسانی که یک گرم روغن سیاه دانه در هر وعده غذایی مصرف کرده بودند نسبت به گروهی که تنها از رژیم کم کالری استفاده می‌کردند، ، بطور قابل توجهی کاهش وزن داشتند. همچنین به میزان قابل توجهی میزان کلسترول، تری گلیسیرید و LDL(بد) آنها بهبود یافته است.

این گیاه مناسب برای کاهش وزن، درمان آسم و افزایش زیبایی و سلامت پوست

رایحه درمانی به روغن سیاه دانه

هزاران سال است که مردم از روغن اساسی و رایحه سیاه دانه که از گیاه N. sativa استخراج می‌شود، به عنوان یک روش درمانی طبیعی استفاده می‌کنند. این روغن حاوی انواع آنتی اکسیدان‌ها و به ویژه تیموکینون است که یک آنتی اکسیدان قوی با اثر ضد التهابی است و در نتیجه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

Manufactured By Rayehesalamat

استفاده از روغن سیاه دانه جهت رفع کرم های معده، رفع زیگیل ، رفع ترک دست و پا و تقویت موهای شکننده تاثیر بسزایی دارد. همچنین از این روغن جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، رفع تنگی نفس، رفع حساسیت فصلی میتوانید استفاده کنید

مزایای آروماتراپی با روغن اساسی و رایحه سیاه دانه

دانشمندان بسیاری با طیف گسترده ای از تخصص‌ها در مورد خواص درمانی و مزایای آروماتراپی با روغن اساسی و رایحه سیاه دانه، تحقیق کرده‌اند. با این حال، توجه به این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از این مطالعات به صورت بالینی و یا بر روی حیوانات است و تعداد کمی از این تحقیقات بر روی انسان‌ها صورت گرفته است. به هر حال ما در اینجا تعدادی از فوایدی که محققان بدست آورده‌اند را بازگو خواهیم کرد.

* آروماتراپی و ماساژ با روغن و رایحه سیاه دانه برای کاهش وزن

در بسیاری از مطالعات ذکر شده در منابع معتبر، به این نکته اشاره شده است که روغن اساسی سیاه دانه می‌تواند موجب کاهش شاخص توده بدن افراد BMI شود. علاوه بر این گزارش شده است در افرادی حاضر در این تحقیقات، عوارض جانبی شدیدی مشاهده نشده است.

* مزایای روغن اساسی و رایحه سیاه دانه برای پوست

همچنین می‌توان از این روغن برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی از قبیل اگزما، آکنه و پسوریازیس استفاده نمود. بر اساس آروماتراپی در طب سنتی، روغن سیاه دانه موجب آبرسانی به موها می‌شود و پوست را نرم می‌کند. علاوه بر این می‌توانید از این روغن برای ماساژ لاغری صورت نیز استفاده نمایید.

این گیاه مناسب برای کاهش وزن، درمان آسم و افزایش زیبایی و سلامت پوست

* خواص روغن اساسی و رایحه سیاه دانه در درمان سرطان

مطالعات اخیر بر روی روغن اساسی و رایحه سیاه دانه، نشان داده است که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه در چند نوع سرطان، می‌تواند بر روی مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی یا آپوپتوز تاثیر بگذارد. از جمله انواع این سرطان‌ها می‌توان به سرطان مغز، سرطان خون و سرطان پستان اشاره کرد.

این تحقیقات بر روی سلول‌های سرطانی انجام شده است و برای اثبات این مدعا به تحقیقات انسانی نیاز است.

 

* درمان دیابت با استفاده از روغن اساسی سیاه دانه

طبق مقاله‌ای که در مجله غدد درون ریز و متابولیسم منتشر شده است، روغن سیاه دانه ممکن است خاصیت ضد دیابتی داشته باشد و سطح قند خون را بهبود بخشد. باز هم تاکید می‌کنیم که این تحقیقات بر روی مدل‌های حیوانی انجام شده است و برای تاثیر آنها بر روی انسان‌ها به مطالعات بیشتری نیاز است.

* درمان ناباروری با استفاده از آروماتراپی با روغن اساسی و رایحه سیاه دانه

یکی دیگر از تحقیقات و مطالعات بالینی کنترل شده که در منابع معتبر منتشر شده است، بررسی تاثیر روغن سیاه دانه بر روی مردان دارای اسپرم غیرطبیعی و ناباروری است. در این تحقیقات اظهار شده است که روغن اساسی سیاه دانه می‌تواند حرکت اسپرم را بهبود بخشیده و تعداد و حجم آن را افزایش دهد و تا حد زیادی بر روی ناباروری مردان تاثیر بگذارد.

                                              

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »