فواید استفاده از روغن رزماری | فواید رایحه رزماری و کاربرد آن در آروماتراپی

روغن رزماری مناسب برای کاهش استرس و درمان سردردهای خفیف

رزماری درختچه‌ای همیشه سبز با برگ‌های سوزنی و رایحه چوبی است. گرچه بیشتر به عنوان چاشنی غذا شناخته می‌شود، اما یکی از محبوب‌ترین گیاهان معطر و دارویی در سراسر جهان است. امروزه از روغن رزماری غالبا برای تقویت مو و افزایش رشد ابرو و مژه و همچنین در کاهش التهاب و تقویت حافظه استفاده می‌شود.

فواید استفاده از روغن رزماری

گرچه اغلب ما رزماری را به دلیل کاربرد آن در آشپزی می‌شناسیم، اما در حقیقت استفاده از این گیاه فراتر از کتاب‌های آشپزی و وعده‌های غذایی ماست. روغن رزماری یکی از روغن‌های اساسی است که توسط بسیاری متخصصان آروماتراپی یا ماساژ درمانی برای ایجاد حس آرامش و درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. ما در اینجا 5 خاصیت شگفت انگیز روغن رزماری را شرح خواهیم داد:

  1. می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر روغن رزماری بر روی مغز نشان می‌دهد که استنشاق روغن رزماری از تجزیه استیل کولین، ماده شیمیایی مهم مغز برای تفکر، تمرکز و حافظه، جلوگیری می‌کند. زمانی‌که از 20 بزرگسال جوان خواسته شد در اتاق کوچکی که رایحه رزماری در آن پراکنده شده بود، به تعدادی سوال ریاضی پاسخ دهند، مشاهده شد سرعت و دقت افراد متناسب با مدت زمان پخش روغن افزایش می‌یافت.

علاوه بر این، در تحقیقات دیگری که بر روی دانشجویان پرستاری انجام شد، مشاهده شد که تمرکز و یادآوری اطلاعات متناسب با افزایش رایحه رزماری افزایش می‌یافت. در نتیجه بر اساس تحقیقات می‌توان گفت که استفاده از روغن رزماری در رایحه درمانی یا آروماتراپی بزرگسالان مبتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر می‌تواند عملکرد مغز آنها را بهبود ببخشد. اما همچنان تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

روغن رزماری مناسب برای کاهش استرس و درمان سردردهای خفیف
  1. می‌تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

عوامل و فاکتورهای بسیاری می‌توانند موجب استرس شوند، از جمله انواع امتحان‌ها یا آزمون‌ها!

استنشاق روغن رزماری می‌تواند موجب کاهش اضطراب امتحان شود. در تحقیقات انجام شده بر روی دانشجویان پرستاری مشاهده شده است استفاده و استنشاق رایحه رزماری در طی امتحان، موجب کاهش ضربان نبض آنها تا 9% شده است، در حالی که در شرایطی که از این روغن استفاده نشده بود، تغییر قابل توجهی در ضربان نبض رخ نداده است.

علاوه بر این، در تحقیقاتی دیگر، از 22 بزرگسال جوان خواسته شد به مدت 5 دقیقه روغن رزماری را استشمام کنند، در این مورد میزان هورمون استرس کورتیزول در بزاق آنها 23% کمتر از کسانی بود که این روغن را استنشاق نکرده بودند. افزایش سطح کورتیزول می‌تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و موجب بی‌خوابی و اختلالات خلق و خو شود.

همچنین بر اساس قواعد آروماتراپی در طب سنتی، از روغن رزماری برای کاهش فشارهای روحی و خستگی استفاده می‌شود. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه اثبات می‌کند استنشاق روغن رزماری موجب احساس تسکین و آرامش ذهنی و افزایش هوشیاری می‌شود. همچنین نشاط و انرژی را در فرد افزایش می‌دهد.

روغن رزماری مناسب برای کاهش استرس و درمان سردردهای خفیف

استفاده از روغن رزماری جهت رفع درد ماهیچه‌ها و مفاصل، درمان سر درد، کاهش آکنه و همچنین بهبود سلامت مو تاثیر بسزایی دارد همچنین از این روغن جهت جوانسازی پوست و کمک به ضخامت مو میتوانید استفاده کنید.

رایحه درمانی با رزماری

روغن اساسی و رایحه رزماری یکی از معروف‌ترین روغن‌های اساسی است که توسط متخصصان آروماتراپی یا رایحه درمانی بسیار استفاده می‌شود. در مطالعات انجام شده در زمینه بررسی تاثیرات استنشاق رایحه رزماری بر روی سیستم عصبی، مشاهده شده است که این روغن به میزان قابل توجهی موجب بهبود حافظه می‌شود.

رایحه رزماری و کاربرد آن در آروماتراپی

روغن اساسی و رایحه رزماری یکی از معروف‌ترین روغن‌های اساسی است که بوی گیاهی قدرتمند و با طراوتی دارد و بسیار توسط متخصصان آروماتراپی و رایحه درمانی استفاده می‌شود. این روغن ظاهری شفاف و بافتی چسبناک دارد.

گرچه اغلب تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر رایحه رزماری مقدماتی است، اما دانشمندان معتقدند که رزماری می‌تواند برای مغز مفید باشد و سیستم ایمنی را افزایش دهد. این گیاه دارای ترکیباتی مانند اسید کارنوسیک است که می‌تواند از آسیب رادیکال‌های آزاد مغز جلوگیری کند. محققان معتقدند رایحه رزماری می‌تواند برای بهبود افراد مبتلا به سکته مغزی مفید باشد. با این حال اثرات این روغن بر روی سیستم عصبی به خوبی شناخته شده نیست.

در تحقیقات انجام شده توسط متخصصان آروماتراپی تایلند که بر روی 20 داوطلب سالم انجام شده است، مشاهده شده است استنشاق روغن و رایحه رزماری در افراد موجب افزایش فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس می‌شود. افراد پس از استشمام این روغن، فعال‌تر شدند و اظهار کردند “سرحال‌تر هستند”.

آنالیزهای EEG کاهش قدرت امواج آلفا 1 و آلفا 2 مغز را نشان داده و علاوه بر این، افزایش موج بتا در ناحیه قدامی مغز را به همراه داشته است. نتایج این تحقیقات شواهدی بر تاثیر استنشاق رایحه رزماری بر روی فعالیت‌های امواج مغزی، فعالیت سیستم عصبی خودکار (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) و همچنین حالات روحی است. نتایج نشان دهنده اثرات تحریک کنندگی مثبت رایحه رزماری است.

روغن رزماری مناسب برای کاهش استرس و درمان سردردهای خفیف

همچنین در تحقیقات دیگری که بر روی 53 دانش آموز دبیرستانی انجام شده، تاثیر روغن اساسی و رایحه رزماری بر روی حافظه تصویری و عددی بررسی شده است. مشاهده شده است که فارغ از تفاوت های جنسی، رایحه رزماری به میزان قابل توجهی بر روی حافظه تصویری تاثیر داشته و آن را افزایش داده است. همچنین این رایحه بر روی حافظه عددی نیز تاثیر داشته است.

در توصیه‌های آروماتراپی در طب سنتی اشاره شده است که رایحه رزماری می‌تواند موجب تقویت حافظه گذشته‌نگر (توانایی یادآوری حوادث و رویدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده است) و حافظه آینده‌نگر ( توانایی انجام عملی هدفمند در نقطه زمانی خاص یا به طور ساده‌تر اجرای موفقیت‌آمیز کارهای مد نظر) شود.

علاوه بر این، می‌تواند موجب کاهش و درمان افسردگی و اضطراب شود و کیفیت خواب را بهبود ببخشد. در تحقیقات اولیه‌ای که تاثیر رایحه رزماری و رایحه اسطوخودوس را بررسی کرده است، این نتیجه بدست آمده ‌است که این رایحه این ترکیب می‌تواند ضربان نبض را کاهش دهد، اما فشار خون تغییر نیابد، در نتیجه می‌تواند موجب کاهش اضطراب شود.

 

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »