علل درد بینی و راهکارهایی برای تسکین درد بینی

علل درد بینی و راه های تسکین درد بینی، ماساژ بینی برای تسکین درد، ماساژ سینوس

برای تسکین درد بینی ابتدا می‌بایست علل و عوامل به وجود آورنده آن را بررسی نمود. با وجود اینکه درد بینی بسیار ناخوشایند است و به شکل‌های مختلفی بروز می‌نماید، اما خوشبختانه دلایل ایجاد آن محدود است. درد بینی ناشی از سینوزیت یکی از شایع‌ترین علل انواع مختلف درد بینی است. ما در این مقاله راهکارهایی برای تسکین درد بینی سینوزیتی ارائه داده‌ایم.

علل درد بینی و راهکارهایی برای تسکین درد بینی

برای تسکین درد بینی ابتدا باید عامل یا عوامل به وجود آورنده آن را شناسایی کرد. درد بینی معمولا مربوط به مشکلات داخلی حفره بینی می‌باشد و در مواردی نادر، آسیب یا صدمه در اعصاب بویایی موجب درد در ناحیه بینی می‌شود. با وجود اینکه درد بینی بسیار ناخوشایند است، اما خوشبختانه دلایل آن محدود است.

علل ترومایی

هر چیزی که باعث آسیب دیدگی مستقیم بینی شود مانند مشت خوردن، حادثه رانندگی، سقوط و غیره، می‌تواند منجر به درد شدید در ناحیه بینی شود.

علل التهابی

 درد نشانه اصلی التهاب است. پاسخ ایمنی بدن شما نسبت به تحریک عفونت یا آسیب و آلرژی ایجاد شده در صورت یا دستگاه تنفسی، می‌تواند باعث درد بینی شود. برای تسکین درد بینی در چنین مواردی، می‌بایست عللی به وجود آورنده التهاب را برطرف کرد.

بیماری‌های تنفسی فوقانی: آلودگی مجاری بینی چه به دلایل باکتریایی و چه به دلایل ویروسی، علائمی مانند احتقان، ترشح و آبریزش بینی ایجاد می‌کند. تحریک مداوم حفره بینی منجر به التهاب می‌شود و ایجاد درد می‌نماید.

آلرژی (رینیت): آلرژن‌های موجود در هوا مانند گرده گل، می‌تواند حتی سالم‌ترین فرد را نیز به عطسه وا دارد. هنگامی که سیستم ایمنی بیش از حد به این محرک‌ها واکنش نشان دهد، ایجاد آلرژی‌های شدید می‌نماید که منجر به التهاب مزمن مجاری بینی می‌شود و همین امر موجب درد در بینی می‌شود.

سینوزیت: وضعیتی است که در آن سینوس‌های حفره بینی اغلب به دلیل بیماری تنفسی فوقانی یا آلرژی ملتهب شده‌اند. این وضعیت می‌تواند حاد یا مزمن باشد و در تخلیه بینی اختلال ایجاد کرده و باعث تجمع ترشحات ‌شود. تجمع ترشحات باعث فشار بر روی نواحی اطراف سینوس، چشم‌ها و گونه‌ها می‌شود که هم حساسیت صورت و هم درد بینی را در پی دارد. سینوزیت شایع‌ترین نوع درد در بینی است.

علل درد بینی و راه های تسکین درد بینی، ماساژ بینی برای تسکین درد، ماساژ سینوس

درمان و تسکین درد بینی ناشی از سینوزیت

روش‌های متعددی برای تسکین درد بینی و کاهش فشار سینوزیت‌ها وجود دارد. ما در این مقاله به چند مورد اشاره می‌کنیم:

  1. استفاده از بخار آب

هوای خشک و سینوس‌های خشک می‌توانند فشار را افزایش داده و موجب تشدید درد بینی شوند. مرطوب شدن مجاری سینوسی بینی و مخاط درون بینی با استفاده از بخار آب، یکی از آسان‌ترین روش‌های تسکین درد بینی است. می‌توانید برای کاهش التهاب و عوارض عفونت تنفسی از چند قطره روغن‌های اساسی مانند اکالیپتوس درون بخار آب استفاده کنید و یا از دوش آب گرم استفاده کنید.

  1. آب نمک درمانی

یکی از روش‌های مرسوم برای کاهش فشار و احتقان سینوس، شستشو با آب نمک است. اسپری سالین که حاوی نمک است می‌تواند به شما در این راه کمک نماید. در این اسپری‌ها از نمک بدون ید و به مقدار دارویی استفاده شده است و می‌توانید از داروخانه آن را تهیه نمایید.

  1. آب بنوشید.

کمبود آب بدن می‌تواند موجب خشک شدن و افزایش فشار سینوس‌ها شود. مایعات، انسدادهای سینوسی شما را کاهش می‌دهند. علاوه بر آب می‌توانید از سوپ، تکه های یخ، چای یا آب میوه و سبزیجات برای رفع کمبود آب بدنتان، استفاده کنید.

  1. از تکنیک‌های آرامش استفاده کنید.

فشار سینوس علاوه بر درد بینی موجب سردرد نیز می‌شود. برای تسکین درد بینی و سردرد می‌توانید از تکنیک‌های یوگای صورت استفاده کنید. این تکنیک‌ها فشار سینوس را کم کرده و در نتیجه موجب کاهش درد بینی و سردرد می‌شوند.

ورزش و فعالیت بدنی نیز می‌تواند موجب تسکین درد بینی و کاهش سردرد ناشی از فشار سینوس شوند. این فعالیت‌ها موجب افزایش فشار خون شده که موقتا گرفتگی بینی را برطرف می‌کند.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »