رفع استرس به کمک آروماتراپی

رفع استرس به کمک رایحه درمانی ، رفع استرس با آروماترپی ، رفع استرس با آروماتراپی

در سال‌های اخیر محصولات آروماتراپی یا رایحه درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. امروزه تاثیر روغن‌های اساسی و رایحه‌های مختلف بر جنبه‌های مختلف زندگی و جسم و روح افراد، بر کسی پوشیده نیست. روغن‌های اسطوخودوس، بهارنارنج، یوزو سه نوع از روغن‌های اساسی هستند که بر روی کاهش اضطراب یا رفع استرس موثرند.

در انتهای این مقاله در مورد رفع استرس به کمک حمام درمانی نکات بسیار کاربردی ای خواهیم گفت، پس تا انتها با ما همراه باشید.

آروماتراپی چیست و چگونه به استرس کمک می‌کند؟

در سال‌های اخیر آروماتراپی یا رایحه درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زمانی محصولات آروماتراپی بسیار عجیب بودند، اما اکنون حتی در قفسه‌ی فروشگاه‌های مواد غذایی نیز وجود دارند. شمع‌های رایحه درمانی، محصولات حمام، روغن‌های اساسی و محصولات دیگری که برای رفع استرس و افزایش آرامش و بهبود کیفیت زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله محصولات آروماتراپی هستند.

با وجود اینکه تحقیقات کمی در زمینه آروماتراپی صورت گرفته است، اما همین مطالعات اندک، تاثیر رایحه در رفع استرس را نشان داده‌اند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که رایحه درمانی می‌تواند امواج و رفتار مغز را تغییر دهد. سطح کورتیزول یا “هورمون استرس” را کاهش می‌دهد، موجب رفع استرس ‌شود و رضایت‌مندی را افزایش ‌دهد.

رایحه‌های مختلف، تاثیرهای گوناگونی در افراد به وجود می‌آورند. در تحقیقات انجام شده بر روی نوزادان نشان داده شده است که رایحه اسطوخودوس، گریه نوزادان را کاهش می‌دهد و باعث خوابی راحت در نوزادان و بزرگسالان می‌شود. در تحقیقات دیگری نیز نشان داده شده است که ماساژ به همراه آروماتراپی نسبت به ماساژ به تنهایی، تاثیر قوی‌تر و مداوم‌تری بر روی خستگی و رفع استرس دارد.

گرچه آروماتراپی جادوی درمان نیست، اما به نظر می‌رسد که در کاهش استرس تاثیر اثبات شده‌ای داشته باشد. عوارض جانبی شناخته شده کمی دارد و به صورت منفعل می‌توان از تاثیر آن بهره برد. می‌توانید در حالیکه سرگرم کارهای خود هستید، از رایحه پراکنده شده در اتاق بهره ببرید و استرس‌تان را کاهش یابد.

دیفیوزرهای آروماتراپی ابزاری هستند که روغن‌های اساسی را می‌گیرند و به همراه بخار در فضا پراکنده می‌کنند. دیفیوزرها رایحه را به طور موثری و به روش بسیار عالی در فضا پراکنده می‌کنند. این روش، روشی مناسب برای ایجاد فضایی آرامش بخش و تسکین دهنده است.

رفع استرس به کمک رایحه درمانی ، رفع استرس با آروماترپی ، رفع استرس با آروماتراپی

استفاده از روغن‌های اساسی و تاثیر آن بر رفع استرس

روغن‌های اساسی اسانس‌های گیاهی هستند که در آروماتراپی استفاده می‌شوند. ما در اینجا سه مورد از اسانس‌هایی که برای کاهش استرس و اضطراب مفید هستند را ذکر کرده‌ایم:

  1. روغن اسطوخودوس. معروف‌ترین اسانس گیاهی که از دیرباز برای کاهش استرس استفاده می‌شود. در تحقیقاتی که بر روی گروهی افراد انجام شده است، مشاهده شده است که کسانی که قبل از مواجه با عامل استرس‌زا، رایحه اسطوخودوس استنشاق کرده بودند در مواجه با استرس عملکرد بهتری داشتند.
  2. روغن بهار نارنج. تحقیقات صورت گرفته بر روی روغن بهار نارنج نشان می‌دهد که افرادی که قبل از کولونوسکوپی رایحه بهار نارنج را استنشاق کرده‌اند فشار خون سیستولیکی پایین‌تری داشتند. همچنین استشمام رایحه بهار نارنج بر روی علائم PMS تاثیر داشته و آن را کاهش می‌دهد.
  3. روغن اساسی یوزو. در طب سنتی ژاپنی از روغن گیاه یوزو که گونه‌ای از انواع مرکبات است به عنوان راه حلی طبیعی برای کاهش استرس استفاده می‌شود. بر اساس یک مطالعه، ده دقیقه استنشاق رایحه یوزو باعث کاهش کروموگرانین بزاقی A (Chromogranin A) که شاخص استرس و فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک است، می‌شود و فشار روحی را کاهش می‌دهد. در تحقیقات انجام شده بر روی میزان اضطراب مادرانی که از کودکان بیمار خود در یک کلینیک مراقبت می‌کنند، مشاهده شده است که میزان اضطراب آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
رفع استرس با آروماترپی، رفع استرس با حمام درمانی، رفع استرس با آروماتراپی ،

رفع استرس به کمک حمام درمانی

پس از یک روز پر مشغله و تحمل تنش‌ها و اضطراب‌های بسیار زندگی مدرن، تجربه دلنشین یک حمام داغ می‌تواند موجب سلامت جسم و روان شما شود. امروزه حمام درمانی یکی از راه‌های رهایی از اضطراب و رفع استرس است. همراه کردن تجربه روتین حمام با تکنیک‌های آروماتراپی می‌تواند تاثیر دو چندان بر کیفیت زندگی‌تان داشته باشد.

نکاتی که باید در مورد حمام درمانی بدانید

ممکن است فکر کنید حمام درمانی، یک تفریح لوکس است. اما در واقع از نظر علمی، فواید بسیاری بر روی سلامت روان و کاهش تنش و رفع استرس دارد. امروزه استحمام کردن، راهی برای رهایی از تنش و سلامت جسمی و روانی افراد است.

در مطالعاتی که در ژاپن انجام شده است، مزایای بهداشت روانی حمام کردن مورد بررسی قرار گرفته است. آنها دریافتند که استحمام موجب رفع استرس، کاهش تنش و اضطراب، رفع عصبانیت، خصومت و افسردگی در افراد، می‌شود.

در مقاله رفع افسردگی به شما نکات فوق العاده ای در مورد رفع افسردگی و اضطراب به کمک آروماتراپی گفته‌ایم.

اعتقاد آنها بر این است که گرمای حمام، موجب گرم شدن بدن می‌شود و افزایش دمای بدن، به هماهنگ‌سازی بهتر در ساعت بیولوژیکی طبیعی بدن کمک می‌کند و در نتیجه الگوی و کیفیت خواب بهبود می‌یابد.

در مقاله‌ای که در سایت PsychologyToday.com منتشر شده است، پیتر بونجیورنو، توضیح می‌دهد که استحمام کردن می‌تواند موجب تغییرات شیمیایی در مغز شود. وی بیان می‌کند: “استحمام کردن موجب کاهش هورمون‌های استرس (مانند کورتیزول) و در نتیجه رفع استرس می‌شود.” همچنین نشان داده است که استحمام موجب تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی ایجاد کننده احساس خوب (سروتونین)، شده است.

در اینجا چند نکته ذکر کرده‌ایم، که به شما کمک می‌کند به راحتی در خانه حمامی آرامش بخش برای خود ایجاد کنید.

رفع استرس با آروماترپی، رفع استرس با حمام درمانی، رفع استرس با آروماتراپی ،
  1. آب حمام را داغ کنید.

حمام گرم به شما کمک می‌کند تنش‌های جسمانی را کاهش دهید، عضلات منقبض‌تان را شل کنید. حتی می‌تواند به مشکلات گوارشی شما کمک کند و هضم غذا را بهتر کند و در نتیجه سطح قند خون کاهش یابد.

ترکیب دمای معمولی اتاق 25 درجه سانتیگرادی و دمای حمام 40 تا 45 درجه سانتیگرادی برای بزرگسالان، یک ترکیب جادویی است که می‌تواند با رفع استرس و تنش سرمای محیط بیرون، به راحتی دمای بدن‌تان را افزایش دهد.

  1. از روغن‌های اساسی استفاده کنید.

می‌توان با استفاده از روغن‌های اساسی، تجربه یک حمام گرم آرامش‌بخش را دو چندان کرد. برای اینکه خواب راحتی داشته باشید، روغن یلانگ یلانگ را امتحان کنید. روغن‌های اساسی مرکبات برای نشاط بخشیدن و رفع استرس بسیار مفید هستند.

  1. شمع روشن کنید.

اکثر ما در طول روز در معرض انواع مختلف نورهای آبی مانند نور کامپیوتر، موبایل و … قرار داریم که باعث می‌شود ذهن‌مان زود خسته شود. همانطور که نور خورشید باعث نشاط و رفع خستگی می‌شود، استحمام در نور شمع نیز می‌تواند موجب کاهش خستگی‌های ذهنی و رفع استرس شود. این کار ملاتونین را از بین می‌برد و باعث بهبود اختلالات خواب و کیفیت خواب می شود.

  1. از صدای طبیعت لذت ببرید.

شنیدن یک موسیقی دلنشین نیز می‌تواند تجربه حمام درمانی را دو چندان کند، اما نباید فراموش کنید که برای فرار از فناوری به حمام پناه آورده‌اید. مطالعات نشان می‌دهد که شنیدن صدای طبیعت یا موسیقی ملایم می‌تواند بدن را از اضطراب ناشی از زندگی پر تنش رهایی بخشد و موجب افزایش حس آرامش و رفع استرس شود.

  1. مدیتیشن کنید.

در آخر توصیه ما به شما این است که در فضای آرامی که برای خود ساخته‌اید، چشمان‌تان را ببندید، روی صدای نفس‌تان تمرکز کنید و عمیق و طولانی نفس بکشید. ذهن‌تان را ساکت کنید و به چیزی فکر نکنید. گرما و صدای آب، بوی روغن‌های اساسی، گرمی نور شمع‌ها و مدتیشین به شما کمک می‌کند به راحتی یه روز پر مشغله و شلوغ را پشت سر بگذارید.

  1. حمام آب نمک بگیرید

حمام آب نمک با استفاده از نمک درمانی یا هالوتراپی می‌تواند معجزه‌ی رفع استرس شما باشد و یکی از سریع ترین درمان های تسکین استرس و اضطراب است. برای انجام حمام آب نمک مقاله پنج دلیل برای اینکه باید حمام آب نمک بگیرید را مطالعه بفرمایید.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »