رایحه درمانی مخصوص دوران بارداری: فواید و مضرات؟

آروماتراپی در دوران بارداری چه مزایایی دارد؟ روغن‌های مورد مصرف در آروماتراپی دوران بارداری کدام است؟

رایحه درمانی یا آروماتراپی روش درمانی آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است که هزاران سال است برای بهبود و درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. اما از آنجایی‌که اثرات روغن‌های اساسی مورد استفاده در رایحه درمانی، به طور دقیق مشخص نیست، بهتر است در دوران بارداری و قبل از رایحه درمانی با پزشک‌تان مشورت کنید.

رایحه درمانی مخصوص دوران بارداری

بارداری انتخاب شگفت‌انگیزی است و اینکه موجودی در درون‌تان رشد کند، تجربه عجیبی است. اما دردهای گاه و بی‌گاه کمر و پاها در این دوران را نمی‌توان انکار کرد. اضطراب‌ها و دلواپسی‌های این دوران نیز چالش‌های پیش روی این انتخاب هستند. اگر در این دوران احساس خوبی ندارید و درد و استرس بیشتری دارید و احتمالا به دنبال درمانی راحت هستید، رایحه درمانی می‌تواند یکی از گزینه‌هایی باشد که می‌تواند به شما کمک کند. رایحه درمانی مجموعه‌ای از روش‌های تسکین درد و بیماری با استفاده از روغن‌های اساسی و اسانس‌های گیاهی است.

در رایحه درمانی که سابقه هزاران ساله دارد، روغن‌های اساسی یا اسانس‌های گیاهی با روغن‌های حامل مانند روغن بادام یا جوجوبا، رقیق می‌شود و به صورت استنشاقی یا موضعی استفاده می‌شود. و از آنجایی‌که روغن‌های اساسی رایحه دلنشینی دارند، می‌توان از این روغن رقیق شده در آب گرم حمام استفاده کرد.

رایحه درمانی در دوران بارداری اثرات بسیار گسترده‌ای دارد، از بهبود بی‌خوابی و کیفیت خواب تا کاهش حالت تهوع صبحگاهی از جمله تاثیرات آن است.

اما قبل از اینکه برای ماساژ رایحه درمانی اقدام کنید، توجه داشته باشید که استفاده از روغن‌های اساسی در دوران بارداری موضوعی بحث برانگیز است. کارشناسان این زمینه، اطلاعات روشنی در مورد ایمنی این روش برای جنین و مادر ندارند. این روغن‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که توسط پوست جذب می‌شود و این یعنی توانایی عبور از جفت و رسیدن به جنین در حال رشد را دارند.

همچنین انجمن رایحه درمانی (NAHA) بیان می‌کند: با وجود اینکه تا کنون هیچ سابقه نقص مادرزادی یا سقط جنین ناشی از رایحه درمانی در دوران بارداری گزارش نشده است، اما به دلیل حساسیت این دوران احتیاط لازم است. به ویژه در سه ماهه اول بارداری که جنین بسیار آسیب‌پذیر است، توصیه می‌شود که از آن استفاده نشود.

آروماتراپی در دوران بارداری چه مزایایی دارد؟ روغن‌های مورد مصرف در آروماتراپی دوران بارداری کدام است؟

بایدها و نبایدهای رایحه درمانی در دوران بارداری

  • هرگز روغن‌های اساسی را مستقیما بر روی بدن خود استفاده نکنید، بلکه آنها را با روغن‌های حامل رقیق کنید.
  • از یک روغن برای مدت زمان طولانی و روزانه به مدت چند هفته استفاده نکنید.
  • از بخور روغن‌های اساسی، بیش از 15 دقیقه استفاده نکنید و مطمئن شوید که اتاق تهویه مناسبی دارد. رایحه پخش شده در هوا، در طولانی مدت می‌تواند موجب حالت تهوع شما شود. که قطعا در این شرایط به حالت تهوع بیشتری نیاز ندارید!
  • روغن اساسی را با دقت انتخاب کنید و اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید با پزشک خود یا متخصص آروماتراپیست مشورت کنید.

روغن‌هایی که در زیر آمده است بطور کلی در دوران بارداری مفید تلقی می‌شوند – گرچه مطالعات علمی خاصی در این زمینه صورت نگرفته است و می‌بایست احتیاط کرد:

  • بهارنارنج که می‌تواند فشار خون را متعادل کند و سطح اضطراب را کم کند.
  • بابونه که به آرام شدن و آرامش اعصاب و کیفیت خواب کمک می‌کند.
  • اسطوخودوس که می‌تواند موجب کاهش استرس، بی‌خوابی و افسردگی شود.
  • یلانگ یلانگ که باعث آرامش می‌شود و بی‌خوابی را رفع می‌کند.

و گل سرخ، یاس و نارنگی نیز موجب آرامش می‌شوند.

از مصرف روغن‌های اساسی زیر در دوران بارداری باید خودداری کنید، زیرا باعث انقباضات رحمی و زایمان زودرس می‌شود، مسلما این چیزی نیست که آرزویش را داشته باشید:

رزماری، ریحان، مریم گلی، درخت عرعر، آویشن، پونه و پونه کوهی، نعناع فلفلی.

و نکته آخر این که محصولات آرایشی و لوسیون‌ها نیز حاوی روغن‌های اساسی هستند. اما نگران نباشید، غلظت آنها بسیار کم است و استفاده از آنها تقریبا بی خطر است. ولی به هر حال اگر نگران هستید با پزشک خود مشورت کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد روغن های بارداری این مقاله را مطالعه بفرمایید

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »