کاربردهای دارویی روغن کرچک | فواید آروماتراپی با رایحه کرچک

کاربرد روغن کرچک در آروماتراپی و مصارف دارویی و زیبایی است

مدت‌هاست از روغن کرچک به عنوان یک منبع تجدیدپذیر، در بسیاری از صنایع شیمیایی استفاده می‌شود. علاوه بر این، این روغن چسبناک زرد رنگ، در مصارف دارویی و زیبایی نیز کاربرد دارد. تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر دارویی روغن کرچک خواصی همچون اثرات ملین، ضد التهابی آن را تایید می‌کند.

کاربردهای دارویی روغن کرچک

روغن کرچک، روغنی غلیظ و چسبناک و بدون بو است که از دانه‌های گیاه کرچک استخراج می‌شود. می‌دانیم که دانه‌ها حاوی آنزیم سمی به نام ریسین هستند، اما این سم به دلیل فرآیند حرارتی روغن‌سازی غیرفعال شده و در نتیجه روغن کرچک ایمن است.

استفاده از این روغن به مصر باستان برمی‌گردد، در آن زمان از این روغن به عنوان سوخت چراغ استفاده می‌شد و بعدها از آن در درمان برخی بیماری‌ها و مصارف زیبایی استفاده می‌شد. در اسناد تاریخی ذکر شده است کلئوپاترا معتقد بود این روغن، سفیدی چشم‌هایش را روشن‌تر می‌کند. حتی در برخی موارد برای تحریک زایمان، به زنان باردار داده می‌شد.

روغن کرچک به عنوان یک افزودنی در انواع غذاها، داروها و محصولات مراقبت از پوست و به ویژه در صابون سازی و همچنین به عنوان روان‌کننده صنعتی و سوخت‌های بیودیزل استفاده می‌شود.

در اینجا چند مورد از فواید این روغن را بیان خواهیم کرد.

  1. ملین قدرتمند

قطعا معروف‌ترین کاربرد دارویی این روغن، استفاده به عنوان ملین است. عملکرد آن به این صورت است که حرکت ماهیچه‌های روده که غذا را هل می‌دهند را افزایش می‌دهد و به پاکسازی روده کمک می‌کند و برای رفع موقتی یبوست استفاده می‌شود.

در مواردی که این روغن به صورت خوراکی مصرف شود، درون روده کوچک تجزیه شده و اسید ریسینولئیک، اسید چرب اصلی آن آزاد می‌شود و به این ترتیب، تاثیر ملین قوی خواهد داشت.

این را نیز باید در نظر داشت مقادیر کم آن ایمن است و در صورت استفاده بیش از حد موجب گرفتگی شکم، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود.

کاربرد روغن کرچک در آروماتراپی و مصارف دارویی و زیبایی است
  1. یک مرطوب‌کننده طبیعی

روغن کرچک سرشار از اسید رسینولئیک، یک اسید چرب اشباع نشده است. این چربی به عنوان مرطوب‌کننده عمل می‌کند و در مواد شوینده با جلوگیری از اتلاف آب لایه بیرونی پوست، رطوبت آن را حفظ می‌کند. حتی به تنهایی می‌تواند جایگزینی ارزانی برای انواع مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌ها باشد. اما از آنجایی که غلیظ است، می‌توانید آن را با روغن بادام، زیتون و یا نارگیل مخلوط کرده و استفاده کنید.

  1. تقویت بهبود زخم

استعمال این روغن بر روی زخم محیطی مرطوب ایجاد می‌کند و از خشک‌شدن آن جلوگیری می‌کند. در نتیجه از تجمع سلول‌های مرده پوست جلوگیری می‌کند و بهبود زخم را سرعت می‌بخشد. همچنین تحقیقات نشان داده است که این روغن می‌تواند تا حد بسیار زیادی زخم‌های بستر را در زمان بسیار کوتاه‌تری، از بین ببرد.

  1. کاهش التهاب و تسکین درد

مطالعات حیوانی تاثیر روغن کرچک نشان داده است که وجود اسید رسینولئیک در کرچک موجب کاهش التهاب و تسکین درد می‌شود. استفاده موضعی از این روغن برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و پسوریازیس مفید خواهد بود.

کاربرد روغن کرچک در آروماتراپی و مصارف دارویی و زیبایی است

روغن اساسی و رایحه کرچک را با خواصی نظیر افزایش گردش خون در اندام تولید مثل، سم زدایی قوی، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش درد و التهاب می‌شناسیم. تاثیر این روغن بر روی سیستم تولید مثل و تقویت بارداری را می‌توان بطور طبیعی و با افزودن چند قطره روغن اساسی افزایش داد.

آروماتراپی با رایحه کرچک

در واقع از روغن کرچک در آروماتراپ به عنوان یک روغن حامل یاد می‌شود. روغن حامل نوعی روغن است که برای رقیق کردن روغن‌های اساسی بکار برده می‌شود. روغن و رایحه کرچک دارای خواصی نظیر افزایش گردش خون در اندام تولید مثل، سم‌زدایی قوی، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش درد و التهاب است و با افزودن روغن‌های اساسی می‌توان این مزایا را دو چندان نمود.

مزایای ماساژ آروماتراپی با روغن و رایحه کرچک

یکی از روش‌های آروماتراپی، ماساژ موضعی روغن‌های اساسی و حامل است. در اینجا به چند مورد از کاربردهای ماساژ روغن کرچک و مزایای آن اشاره خواهیم کرد:

* یک راه برای از بردن چربی‌های سرسخت شکمی، استفاده از آروماتراپی با روغن‌های ماساژ لاغری است. روغن کرچک یک ملین بسیار قوی و حاوی ترکیباتی همچون اسید ریسینولئیک است. ماساژ آروماتراپی با روغن کرچک موجب جذب این روغن از طریق پوست شکم شده و در نتیجه چربی‌های شکمی سریع‌تر شکسته شده و از بین خواهند رفت.

* خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی روغن و رایحه کرچک، آن را به روغن ماساژ عالی برای تسکین دردهای مفصلی از جمله آرتروز و التهاب‌های عصبی و دردهای عضلانی تبدیل کرده است. همچنین استفاده موضعی از این روغن بر روی زخم‌ می‌تواند موجب کاهش التهاب زخم شده و با جلوگیری از تجمع سلول‌های مرده پوست در محل زخم، بهبود آن را تسریع می‌بخشد.

استفاده از روغن کرچک جهت افزایش رشد موی سر، مژه و ابرو، درمان یبوست و رفع دل درد و دلپیچه تاثیر بسزایی دارد. همچنین از این روغن جهت رفع خستگی و افسردگی، ضد میکروبی و برطرف کردن شوره سر میتوانید استفاده کنید.

* آلودگی‌ها و اشعه ماورابنفش می‌تواند موجب بروز مشکلات مو از جمله شوره سر، ریزش مو، نازک شدن مو و غیره شود. یک راه حل مناسب برای رفع این مشکلات استفاده از ترکیب روغن کرچک و روغن اساسی آرگان است. این ترکیب موجب براق شدن و ضخیم و صاف شدن مو می‌شود. روغن آرگان گردش خون را افزایش می‌دهد و ریشه مو را تقویت می‌کند. روغن و رایحه کرچک نیز موجب کاهش ریزش مو و افزایش رشد مو می‌شود. در نتیجه آروماتراپی ماساژ با این ترکیب تاثیر معجزه آسایی بر روی مو خواهد داشت.

* روغن کرچک به عنوان یک روان کننده عمل می کند و برای جلوگیری از افتادگی پوست مناسب است. با مرطوب نگه داشتن پوست، به سفت شدن پوست و لاغری صورت کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید از ترکیب روغن کرچک، آبلیمو و روغن اسطوخودوس به همراه انواع روش‌های ماساژ صورت، استفاده کنید.

توجه داشته باشید، گرچه روغن کرچک سمی نیست، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند عوارضی از قبیل غش، حالت تهوع، بثورات جلدی، گیجی، اسهال، گرفتگی شکم را به همراه داشته باشد.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »