10 خاصیت باور نکردنی روغن زیره سبز

خواص روغن زیره، خرید روغن زیره، روغن زیره طبیعی، روغن زیره خالص

زیره هدیه مادر طبیعت به انسان است و لیست مزایای آن تقریبا بی‌نهایت است. اغلب مردم دنیا از روغن زیره سبز به عنوان چاشنی در غذا استفاده می‌کنند، و می‌دانند که این روغن اساسی مزایای بسیاری برای سلامتی انسان دارد. یکی از مهمترین مزایای روغن زیره سبز کمک به کاهش وزن و لاغری و تسریع در متابولیسم است. اما آیا واقعا روغن زیره سبز می‌تواند به کاهش وزن کمک نماید؟

10 خاصیت باور نکردنی روغن زیره سبز

روغن زیره سبز از طریق فرآیند تقطیر دانه‌های خرد شده زیره استخراج می‌شود، نیازی به معرفی ندارد. بر اساس شواهد علمی و تحقیقاتی این روغن که در سراسر دنیا به عنوان یک ادویه محبوب در انواع غذاها و خوراکی‌ها استفاده می‌شود، دارای خواص درمانی بی نظیری است. از جمله مزایای روغن زیره سبز می‌توان به خواصی همچون ضد باکتری، مسکن، هضم کننده، ادرار آور، ضدعفونی کننده، ضد اسپاسم، سم زدایی و … اشاره نمود.

روغن زیره سبز عمدتا از MUFA یعنی چربی‌های تک سیر نشده‌ای که نقش بسزایی در حفظ سیستم عروقی ما دارد، تشکیل شده است. همچنین شواهدی بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد این ترکیب منجر به افزایش انرژی، کاهش خشم و مقاومت بیشتر در برابر استرس می‌شود.

جدای از MUFAها، این روغن منبع غنی از چروتئین است که قطعا میدانید برای ساختار عضلات بسیار حیاتی هستند. همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین B و E و پتاسیم، منیزیم و آهن است. ما در این مقاله برخی از خواص بی‌نظیر این روغن اساسی را معرفی خواهیم نمود.

  • تاثیر روغن زیره سبز در لاغری و کاهش وزن

روغن زیره هم بطور مستقیم و هم غیرمستقیم بر روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد. درست است که این یک راه جادویی برای کاهش وزن و لاغری نیست و یک شبه تاثیر نمی‌گذارد، اما یکی از موثرترین و محبوب‌ترین روغن‌های  ماساژ لاغری است.

روغن زیره سبز دارای خواص بادشکن قوی است و به طور موثری گازها را از روده دور می‌کند. همچنین مانع از شکل‌گیری بیشتر گازها می‌شود. این ماده اغلب در داروهای سنتی برای پیشگیری و درمان نفخ شکم استفاده می‌شود. در مطالعات طب سنتی ایرانی که در مجله پزشکی هلال احمر ایران منتشر شده است، نشان داده شده است که زیره سبز همراه با سایر مواد، می‌تواند در برطرف کردن نفخ شکم موثر باشد.

هندی‌ها معتقدند که روغن زیره سبز به هضم غذا کمک می‌کند. اما باید در مقادیر کم مصرف شود. مصرف بیش از حد آن دقیقا برعکس عمل خواهد کرد و همچنین موجب استفراغ می‌شود. منیزیم و سدیم موجود در این روغن ترشحات صفراوی و معده را تحریک و تقویت می‌کند و حرکات پریستالتیک روده را افزایش می‌دهد. استشمام آن پیش از غذا خوردن نیز باعث تحریک اشتها می‌شود. در نتیجه با بهبود هضم غذا به طور غیر مستقیم به کاهش وزن کمک می‌کند.

  • خاصیت ضد باکتریایی روغن زیره سبز

تحقیقات منتشر شده در سال 2017 در مجله بین المللی علوم مولکولی نشان می‌دهد که روغن اساسی زیره دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی قوی است. این تحقیقات نشان می‌دهند این روغن در برابر باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌هایی مانند ای کولی، استافیلوکوکوس اورئوس و انتروکوک فکالیس بسیار موثر است.

در نتیجه از آن به عنوان یک باکتری کش، می‌توان در درمان بیماری‌هایی مانند اسهال و وبا استفاده نمود. علاوه بر این، می‌تواند عفونت‌های باکتریایی داخلی مانند عفونت روده بزرگ، معده، روده کوچک و دستگاه ادراری و همچنین عفونت‌های خارجی روی پوست، گوش، چشم و زخم را درمان کند.

Manufactured By Rayehesalamat

استفاده از روغن زیره جهت هضم غذا، رفع نفخ شکم، تقویت معده و درمان لاغری تاثیر بسزایی دارد. همچنین از این روغن جهت گرم کننده بدن و دستگاه گوارش میتوانید استفاده کنید.

خواص روغن زیره، خرید روغن زیره، روغن زیره طبیعی، روغن زیره خالص
  • کنترل قند خون

در تحقیقات صورت گرفته در زمینه دیابت، مشخص شده است روغن زیره سبز می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک نماید تا شرایط خود را بهتر مدیریت کنند. با تحقیقات گسترده‌ای که در این زمینه صورت گرفته، این حقیقت پذیرفته شده است که روغن زیره سبز می‌تواند موجب کاهش قند خون شود.

  • افزایش ادرار

روغن زیره سبز، هم تعداد دفعات ادرار و هم میزان حجم آن را افزایش می‌دهد. شاید به نظر برسد که این مساله چندان مهم نیست، اما باید بگوییم تاثیر بسزایی در سلامت بدن خواهد داشت. همراه با ادرار چربی‌ها از بدن خارج می‌شوند، حدود 4% ادرار چربی‌ها هستند. بنابراین بدیهی است که هر چی بیشتر ادرار کنید، چربی بیشتری نیز از دست می‌دهید و بالطبع در لاغری و کاهش وزن نیز موثر خواهد بود.

همچنین ادرار باعث بهبود هضم غذا شده و از تشکیل گاز نیز جلوگیر می کند. آب اضافی بدن را دفع کرده و تورم را کاهش میدهد. بزرگترین سهم آن کمک به دفع سموم بدن است. علاوه بر اینها افزایش ادرار، موجب کاهش فشار خون می‌شود. به همین دلیل است که اغلب داروهای کاهش فشار خون موجب تکرر ادرار می‌شوند. ادرار همچنین موجب پاکسازی کلیه‌ها نیز می‌شود.

  • درمان اسپاسم‌ها

این روغن خاصیت ضد اسپاسمی بسیار موثری دارد. از این روغن می‌توان برای درمان تقریبا تمام انواع اسپاسم‌ها و مشکلاتی مانند گرفتگی، تشنج، سرفه‌های بدون توقف، درد و گرفتگی استفاده نمود.

  • سم زدایی بدن

روغن زیره سبز یک سم زدای کارآمد و بسیار قوی است. این روغن سمومی از جمله سموم تولید شده توسط بدن مانند برخی هورمون‌های اضافی و محصولات فرعی متابولیک و همچنین آنهایی که از طریق غذا به جریان خون وارد شده‌اند مانند اسید اوریک، حشره‌کش‌ها، رنگ‌های مصنوعی و کودها را از بین ببرد. موجب افزایش ترشح و تعرق می‌شود و در نتیجه سموم را نیز از طریق عرق دفع می‌کند.

  • تنظیم قاعدگی

روغن زیره سبز می‌تواند چرخه قاعدگی را منظم نموده و به حفظ نظم آن کمک نماید. می‌تواند انسداد عادت ماهانه را از بین ببرد. همچنین به بهبودی و کاهش سندرم پیش از قاعدگی کمک شایانی نماید.

خواص روغن زیره، خرید روغن زیره، روغن زیره طبیعی، روغن زیره خالص
  • درمان اضطراب و افسردگی

روغن زیره سبز برای اعصاب مفید است و برای درمان اختلالات عصبی مانند تشنج بکار می‌رود. همچنین می‌تواند موجب درمان افسردگی و اضطراب و کاهش استرس شود.

  • خواص آنتی اکسیدانی

روغن زیره سبز، ماهیچه‌ها، بافت‌ها و پوست و همچنین سیستم‌های مختلف داخل بدن مانند سیستم تنفسی، گردش خون، عصبی، هضم و دفع را تقویت می‌کند. این خاصیت روغن زیره سبز، در طولانی مدت موجب حفظ جوانی می‌شود.

دانه‌های زیره حاوی مواد آنتی اکسیدانی (به نام‌های آپیژنین و لوتئولین) است که موجب می‌شوند رادیکال‌های آزاد ریزی که به سلول‌های سالم حمله می‌کنند ، از بین بروند. در نتیجه بدن انرژی بیشتری داشته و جوانی و طراوت خود را حفظ نماید.

  • خاصیت ضد سرطانی

طبق برخی تحقیقات انجام شده در زمینه خواص روغن زیره سبز، مشاهده شده است که این روغن می‌تواند از تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری نماید. در مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها مشاهده شده است موش‌هایی که از زیره تغذیه می‌کردند، در برابر سرطان روده بزرگ محافظت شده‌اند. محققان در تحقیقی دیگری که بر روی 9 گیاه و ادویه محبوب انجام شده، دریافتند ریحان و زیره قوی‌ترین گیاهان ضد سرطان هستند.

احتیاط

این روغن به عنوان یکی از محصولات آروماتراپی محبوب به حساب می‌آید و به صورت خارجی استفاده می‌شود. اما از آنجایی که بوی بسیار شدید دارد که می‌تواند موجب سردرد و یا حالت تهوع شود، توصیه می‌شود به هنگام آروماتراپی با این روغن، در مقادیر کم استفاده شود.

همچنین هنگامی که روغن زیره سبز در معرض نور خورشید قرار بگیرد، خواص خود را از دست داده و سمی می‌شود. بنابراین پس از آروماتراپی با این روغن و استفاده خارجی از این روغن، نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

و نکته آخر: استفاده از این روغن برای زنان باردار ممنوع است.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »