راهکارهای تقویت و افزایش انرژی با آروماتراپی

افزایش انرژی با آروماتراپی یا رایحه درمانی ، چگونه با رایحه درمانی انرژی خود را افزایش دهیم ، بالا برن انرژی ، انرژی درمانی و آروماتراپی

روغن‌های اساسی و اسانس‌های گیاهی با تاثیر بر روی قسمتی از مغز که مسئول کنترل احساسات است، موجب تقویت و افزایش انرژی بدن می‌شود. آروماتراپی روش درمانی سنتی است که با استفاده از تاثیر رایحه‌ها بر روی مغز، ضربان قلب، تنفس، تعادل هورمون‌ها را کنترل می‌کند و موجب بهبود جسمی و روحی افراد می‌شود.

آروماتراپی و افزایش انرژی

همانطور که در مقاله انرژی درمانی گفتیم، راه‌های بسیاری برای افزایش سطح انرژی وجود دارد: بیشتر خوابیدن یا یک چرت کوتاه میان وعده، داشتن رژیم غذایی سالم، هیدراته کردن بدن و ورزش منظم. و در کنار اینها استفاده از روغن‌های اساسی نیز گزینه عالی و طبیعی دیگری برای تقویت و افزایش انرژی است.

آروماتراپی یا رایحه درمانی یک شاخه از طب سنتی است که با استفاده از روغن‌های اساسی یا اسانس‌های گیاهی روغنی، به بهبود بیماری‌های جسمی و روحی کمک می‌کند و باعث افزایش انرژی و تقویت روحیه فرد می‌شود.

طیف گسترده‌ای از روغن‌های اساسی وجود دارد و تحقیقات نشان داده است که بر روی عوامل مختلف بیولوژیکی بدن مانند ضربان قلب، فشار خون و سطح استرس تاثیر می‌گذارند. روغن‌های معطر مستقیما بر روی مناطقی از مغز که احساس خستگی و استرس را کنترل می‌کنند، تاثیر می‌گذارد و باعث احساس بیداری، تمرکز و آمادگی بیشتر برای یک روز کاری جدید می‌شوند.

بهترین روغن‌های اساسی برای تقویت و افزایش انرژی

در زیر سه تا از بهترین روغن‌ها برای تقویت و افزایش انرژی و رفع خستگی ذکر شده است. می‌توان برای دو چندان شدن تاثیر و مزایای روغن‌ها، آنها را با هم مخلوط کرد.

1) روغن اساسی لیمو

روغن اساسی لیمو، یکی از شناخته‌شده‌ترین و همه‌کاره‌ترین روغن‌های آروماتراپی است. موجب تقویت روحیه و افزایش حس آرامش می‌شود. طبق تحقیقات صورت گرفته، حتی تاثیر آن بیشتر از روغن آرامش‌بخش سنتی اسطوخودوس است و سطح استرس را بهتر کاهش می‌دهد.

روغن لیمو علاوه بر بهبود عملکرد ذهن، به روند فیزیولوژیکی کمک می‌کند تا موجب تقویت و افزایش انرژی بدن شود. همچنین علاوه بر دفع سموم بدن، فشار خون را در حد نرمال نگه می‌دارد که این کار احساس بی‌حالی را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود بدن بطور موثری کار کند.

می‌توان آن را به صورت استنشاقی، موضعی و یا خوراکی (به شرطی که درجه خلوص روغن بالا باشد و مصرف خوراکی آن بلامانع باشد) استفاده نمود. آن را جایگزین نوشیدنی‌های شیرین و کافئین‌دار مانند قهوه یا نوشابه کنید. همچنین، می‌توان آن را با یک روغن حامل رقیق نمود و به صورت موضعی بر روی مچ دست یا پشت گوش استفاده نمود.

افزایش انرژی با آروماتراپی یا رایحه درمانی ، چگونه با رایحه درمانی انرژی خود را افزایش دهیم ، بالا برن انرژی ، انرژی درمانی و آروماتراپی
 2) روغن اساسی دارچین

روغن اساسی دارچین اثر گرم کننده دارد و موجب افزایش جریان خون می‌شود. که این مساله به اصطلاح مغز را بیدار می‌کند و باعث افزایش تمرکز می‌شود. علاوه بر این مطالعات نشان داده‌اند که روغن دارچین می‌تواند سطح قند خون را در حد سالم نگه دارد و از کندی و کرختی بعد از غذا خوردن یا خستگی ناشی از گرسنگی جلوگیری کند و با افزایش متابولیسم بدن، موجب تقویت و افزایش انرژی می‌شود.

3) روغن اساسی نعناع فلفلی

اسانس و روغن اساسی نعناع فلفلی می‌تواند روحیه را بالا ببرد، تمرکز را بهبود ببخشد و به اصطلاح “ذهن مه آلود” را که پس از چند ساعت کار ایجاد می‌شود، از بین ببرد. منتول موجود در روغن اساسی نعناع فلفلی غلیظ وجود دارد، موجب رفع خستگی می‌شود. این مسئله با تحقیق بر روی دانش آموزان اثبات شده است؛ به دانش‌آموزان پس از یک ساعت کلاس درس، آب نبات نعناع فلفلی داده شده است و پس از آن تمرکز دانش‌آموزان افزایش یافته است.

از اسانس نعناع می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده نمود. به صورت خوراکی (آبنبات‌های سفت نعنایی یا جویدن آدامس) یا اسانس رقیق شده که به صورت موضعی بر روی شقیقه‌ها یا پشت گردن مالید تا سردرد  و ذهن مه‌آلود را از بین ببرد. آروماتراپی روغن اساسی نعناع می‌تواند به سرعت موجب تقویت و افزایش انرژی شود.

 

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »