بایدها و نبایدهای استفاده از روغن ماساژ در دوران بارداری

استفاده از روغن ماساژ در دوره بارداری چگونه است؟ ماساژ بارداری با چه روغنی بهتر است؟ ماساژ در بارداری

بی شک دوران بارداری، مهیج‌ترین تجربه دوران زندگی یک زن است. اما این انتخاب عوارضی نیز به همراه دارد که گاه برای رفع آنها نیاز است از روش‌های درمانی استفاده شود و چه بهتر که این درمان‌ها به وسیله مواد طبیعی باشد. یکی از این روش‌های درمانی استفاده از روغن ماساژ مخصوص دوران بارداری است.

بایدها و نبایدهای استفاده از روغن ماساژ در دوران بارداری

همه ما می‌دانیم بارداری یک تجربه شاد، دلنشین و تغییر دهنده در زندگی هر زنی است. اما این تصمیم مهم، عوارض جانبی نه چندان دلپذیری هم به دنبال دارد و گاهی اوقات چالش برانگیز و استرس زا است. هزاران سال است که از آروماتراپی(آروماتراپی چیست) یا روغن ماساژ برای تسکین دردهای عضلانی و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر آن، می‌توان از این روغن‌ها برای تسکین دردهای بارداری و بهبود و آرامش اعصاب در دوران بارداری نیز استفاده نمود.

اما سوال اصلی این است که آیا تمام انواع روغن‌های ماساژ برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند؟ کدام روغن‌ها را می‌توان استفاده کرد؟ آلن کمیسکی، متخصص زنان و زایمان بیان می‌کند: “استفاده از روغن‌های اساسی در دوران بارداری تا حدودی ایمن است و در برخی موارد با عوارضی مانند ایجاد انقباض رحمی همراه است که برای مادر و جنین خطرناک خواهد بود.”  برخی از روغن‌های اساسی که معمولا برای ماساژ دادن استفاده می‌شوند، ترکیبات آلی هستند که از سد جفت عبور کرده و می‌توانند بر روی جنین تاثیر نامطلوب بگذارند. در نتیجه با توجه به حساسیت‌های این دوران، بهتر است قبل از مصرف هر نوع روغن ماساژ با پزشک خود مشورت کنید. به ویژه در سه ماه اول بارداری، حساسیت انتخاب روغن‌ ماساژ دو چندان است.

استفاده از روغن ماساژ در دوره بارداری چگونه است؟ ماساژ بارداری با چه روغنی بهتر است؟ ماساژ در بارداری

روغن‌های ماساژی که مصرف آنها در دوران بارداری ضرری ندارد

گرفتگی و دردهای عضلانی عمده مشکلاتی هستند که مادران در دوران بارداری و به خصوص ماه‌های پایانی با آن درگیر خواهند بود. برای کاهش این عوارض و احساس سبکی و رفع خستگی می‌توانید از روغن‌های اسطوخودوس، یلانگ یلانگ، زنجبیل، بابونه و کندر به صورت موضعی استفاده کنید. این روغن‌ها با ایجاد حس آرامش و تاثیر بر روی اعصاب موجب باز شدن انقباض‌های عضلانی می‌شوند، در نتیجه حس خوبی به مادر و جنین خواهند داد. توصیه می‌شود 12 قطره از روغن‌های اساسی ذکر شده را در 2 قاشق غذاخوری روغن پایه از قبیل جوجوبا یا بادام اضافه کنید و آنگاه آن را بر روی بدن ماساژ دهید.

در اینجا لیستی از سایر روغن‌های اساسی ایمن برای دوران بارداری را ذکر کرده‌ایم:

  • رفع حالت تهوع صبحگاهی دوران بارداری: روغن هل، روغن زنجبیل
  • داشتن یک خواب راحت و آرام: روغن کندر، روغن بابونه، روغن اسطوخودوس.
  • بالا بردن روحیه و ایجاد آرامش: روغن شمعدانی، روغن لیمو، روغن چوب صندل، روغن نعناع هندی.
  • کاهش استرس و اضطراب: روغن گل سرخ، روغن بهار نارنج.

روغن‌های ماساژی که مصرف آنها در دوران بارداری منع شده است

گالپر متخصص زنان و زایمان، می‌گوید: اگر به برخی مواد به صورت خوراکی آلرژی دارید، نباید حتی از رایحه آن در دوران بارداری به منظور آروماتراپی استفاده کنید. در نتیجه انتخاب روغن ماساژ مناسب در دوران بارداری دارای اهمیت و حساسیت ویژه است. مصرف روغن‌های اساسی زیر در دوران بارداری ممنوع است و ممکن است به جنین صدمات جبران ناپذیری وارد نماید:

روغن رازیانه، روغن ریحان، روغن توس یا غان، روغن کافور، روغن مریم گلی، روغن زوفا، روغن درخت درمنه، روغن رزماری، روغن ترخان ،روغن آویشن، روغن زیره سبز، روغن دارچین، روغن دانه یا برگ جعفری.

* مجددا تاکید می‌کنیم که برای مصرف روغن ماساژ ابتدا با متخصص زنان و زایمان یا پزشک خود مشورت کنید.

آروماتراپی در زمان بارداری رو امتحان کنید!

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »