اسانس درمانی

همه ما تا به حال تجربه فوق العاده ای  از استشمام رایحه های مختلف به دست آوردیم.  زمانی که بوی نان تازه را حس میکنیم و لذت میبریم، یا زمانی که از کنار شخصی عبور میکنیم و عطر او ما را به یاد شخص یا زمان خاص میکشاند.

با اشاره به این موارد متوجه میشویم که رایحه ها بسیار قدرتمند هستند و توانایی  یادآوری مکان ها یا اشخاص را دارند و میتوانند در خاطرات ما نفوذ کنند و مواردی که به فراموشی سپرده ایم را به ما یادآوری کند.

حال باید علم رایحه درمانی یا آروماتراپی را بدانیم تا حداکثر بهره و لذت را از حواس بویایی ببریم. در این مقاله شما را با اسانس درمانی و تهیه اسانس مناسب به منظور رایحه درمانی آشنا می کنیم.

رایحه درمانی یا اسانس درمانی چیست؟

آروماتراپی عبارت است از استنشاق یا استفاده موضعی از اسانس ها و عصاره های گیاهی برای بهبود شرایط مختلف. می توان از آن برای ایجاد هماهنگی در ذهن، بدن و روح افراد استفاده کرد. روغن‌های ضروری را می‌توان برای ماساژ، در کرم‌ها، لوسیون‌ها و مخلوط‌های روغن برای مصارف بدن، در حمام و با استنشاق بخارات اسانس از طریق اسانسوز استفاده کرد.

اسانس ها روغن های طبیعی بسیار غلیظی هستند که از مواد گیاهی مانند گل ها، درختان، ریشه ها، برگ ها و دانه ها تولید می شوند. رایحه این محصولات گیاهی قدرتمند، گیرنده های بویایی در بینی را هدف قرار می دهد و اثراتی را ایجاد می کند که از طریق سیستم عصبی به مغز می رسد. این اثرات می توانند به طرق مختلف به سلامت بدن و ذهن شما کمک کنند.

هنگام تهیه اسانس برای اسانس درمانی، انتخاب اسانس های خالص و با کیفیت بسیار مهم است. از طریق بروشورهای آنها، میتوان دانست که اسانس های ضروری شما از کجا می آیند و مطمئن شوید که بالاترین استانداردها را دارند یا خیر. اگر می خواهید از هر قطره اسانس در طول رایحه درمانی خود بیشترین بهره را ببرید، تحقیق کنید و سپس خرید کنید!

چگونه از اسانس ها برای رایحه درمانی استفاده کنیم؟

افراد با شنیدن کلمه آروماتراپی اغلب به فکر استنشاق اسانس های معطر می افتند، در این روش دستگاه های پخش کننده اسانس مانند دیفیوزر یا اسانس سوز، اسانس را به صورت قطرات کوچک در هوا پراکنده می کنند مانند رایحه مسکن و آرام بخش دهنده اسطوخودوس یا رایحه محرک و انرژیتیک مرکبات.

اما می توانید از اسانس ها به صورت موضعی در رایحه درمانی نیز استفاده کنید! یک قطره اسانس رزماری را روی نقاط ماساژ خود بمالید و از عطر انرژی زا آن لذت ببرید. یا چند قطره اسانس اکالیپتوس را به روغن ماساژ خود اضافه کنید تا حال و هوای اسپا را تقویت کنید. روش شما هر چه باشد، از قدرت آروماتراپی با اسانس ها بهره مند می شوید!

فواید اسانس درمانی چیست؟

فواید آروماتراپی به اندازه ترکیبات موجود در اسانس ها متفاوت است. می‌توانید از رایحه درمانی برای حمام کردن، خوابی آرام‌تر یا محیط کاری پرانرژی‌تر استفاده کنید.

در اینجا کاربردهای مختلف تهیه اسانس برای رایحه درمانی آورده شده است.

اسانس درمانی
اسانس درمانی

رایحه درمانی برای خلق و خوی خوب

خواه به محض بیدار شدن از خواب، پخش کننده (دیفیوزر یا اسانس سوز) خود را روشن کنید، در حین خروج از در یک قطره اسانس روی مچ دست خود بریزید، یا اسانس های اصلی و گیاهی را به روتین ماساژ خود اضافه کنید، رایحه درمانی می تواند برای خلق و خوی شما عالی باشد. در اینجا چند اسانس وجود دارد که می توانید در صورت نیاز به تغییر خلق و خوی خود و احساس بهتر شدن، تهیه کنید:

رایحه درمانی برای آرامش

هنگامی که تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که استراحت کنید و استرس هفته کاری خود را کاهش دهید، رایحه درمانی بهترین دوستی است که می توانید در کنار خود داشته باشید. برای افزایش آرامش و مدیتیشن می توانید اسانس های زیر را خریداری کنید:

رایحه درمانی برای ماساژ

هیچ چیز به اندازه یک ماساژ عالی عضلات را شل نمی کند. اسانس های ضروری را در ترکیب روغن خود بریزید و ماساژ دهید! می توانید ترکیب روغن خود را ایجاد کنید و چند قطره از اسانس مورد علاقه خود را به یکی از روغن های ماساژ خود اضافه کنید. ماساژ درمانی + رایحه درمانی = دو برابر قدرت آرامش بخش.

برای یک ماساژ عالی، توصیه ما تهیه اسانس های زیر است:

اسانس درمانی برای خواب

بدن ما برای سالم ماندن و شاد بودن به خواب باکیفیت نیاز دارد. تحقیقات نشان می دهد که افزودن رایحه درمانی در هنگام خواب می تواند به مغز شما کمک کند تا بداند چه زمانی باید بخوابد. با افزودن چند قطره اسانس مورد علاقه خود به یک توپ پنبه ای یا افزودن اسانس به یک بطری اسپری حاوی آب مقطر، می توانید زمان خواب خود را لذت بخش تر کنید و خوابی راحت و آرام را برای خود فراهم کنید.

توصیه ما خرید اسانس های زیر برای خواب راحت است:

 • اسانس نعناع
 • اسانس اسطوخودوس
 • اسانس رز
 • اسانس سنبل الطیب

اسانس درمانی برای از بین بردن بوی بد

شما می توانید از قدرت روغن های ضروری برای خوشبو کردن محیط اطراف خود در خانه، محل کار یا حتی در ماشین خود استفاده کنید. اسانس های زیر بهترین انتخاب های ما برای خلاص شدن از شر بوی بد هستند. می توانید از آنها در دیفیوزرها یا خوشبو کننده های هوا استفاده کنید.

باز هم، این یک موضوع سلیقه ای است، اما توصیه می کنیم اسانس های زیر را خریداری کنید:

 • اسانس دارچین
 • اسانس پرتقال
 • اسانس گریپ فروت
 • اسانس لیمو
 • اسانس درخت چای

رایحه درمانی برای تمرکز

پروژه بزرگی در پیش رو دارید؟ دفاع از پایان نامه شما در راه است؟ آیا باید روی یک هدف اصلی تمرکز کنید؟ تمرکز خود را با رایحه درمانی پیدا کنید! رایحه برخی از روغن های ضروری می تواند به ایجاد محیطی کمک کند که شما را برای انجام کارها ترغیب کند.

توصیه می کنیم برای افزایش تمرکز اسانس های زیر را تهیه کنید:

 • اسانس کندر
 • اسانس لیمو
 • اسانس رزماری
 • اسانس اسطوخودوس

عوارض جانبی آروماتراپی

بیشتر اسانس ها برای استفاده بی خطر هستند. با این حال، برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید هنگام استفاده از آنها انجام دهید، و عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، به خصوص اگر از داروهای تجویزی استفاده می کنید.

از آنجایی که اسانس های مرکبات می توانند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کنند، در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید از استفاده از آنها خودداری کنید. کودکان و زنان باردار یا شیرده باید با احتیاط و زیر نظر پزشک از اسانس ها استفاده کنند. شما باید از برخی اسانس ها اجتناب کنید و هرگز آن ها را مصرف نکنید.

اسانس های رایحه سلامت از درصد های متفاوت 10 درصدی و 100 درصدی تشکیل شده اند که برای خرید آن ها حتما باید کاربرد هریک را بدانید. اسانس های 100 درصد کاملا درمانی است و برای کارهای درمانی و پژوهشی استفاده میشود و مناسب اسانس سوز و استفاده موضعی نیست، زیرا در دمای 23-27 درجه این اسانس ها از بین میروند و دمای بدن 37 درجه و محیط خانه عموما دمایی بیشتر از این حد دارد.

اما اسانس های 10 درصد بیومت محصولی از گروه رایحه سلامت کاملا مناسب برای مصرف های موضعی، اسانس سوزها، ماساژ و … است.

اسانس های بیومت

اسانس‌ های بیومت با بالاترین کیفیت و استاندارد موجود و کاملا گیاهی و بدون ناخالصی می باشند. این اسانس ها در دوزهای 10 و 100 درصد موجود است که بیشتر برای جنبه های درمانی و پژوهشی از دوز 100 درصد و برای مصارف خانگی و شخصی بهتر است با دوز 10 مصرف شوند.

البته توصیه می شود قبل از تهیه این اسانس ها به جهت کاربرد و بهره برداری موثرتر از آنها حتما با مشاورین گروه رایحه سلامت در واتساپ موضوع مورد نظر و اسانس مورد نظر خود را در میان بگذارید تا شاید راهنمایی بهتری بتوان در این خصوص به شما عزیزان ارائه شود.

 

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »