اسانس اسطوخودوس (لوندر)

اسطوخودوس به دلیل تطبیق پذیری آن به طور گسترده ای به عنوان یک اسانس ضروری در نظر گرفته می شود. به دلیل عطر بی‌نظیر و فواید بی‌شمارش، قرن‌ها مورد استفاده و گرامی داشته می‌شود. مصریان و رومیان باستان از اسطوخودوس برای حمام کردن و پخت و پز و به عنوان عطر استفاده می کردند.

رایحه آرام بخش آن باعث ایجاد محیطی آرام می شود. زمانی که اسطوخودوس به صورت داخلی مصرف شود، می تواند به تسکین و آرامش ذهن کمک کند. وقتی اسطوخودوس به صورت موضعی استفاده شود، ممکن است عیوب پوست را کاهش دهد. آن را به آب حمام اضافه کنید تا استرس را از بین ببرید یا به شقیقه ها و پشت گردن خود بمالید. چند قطره به بالش، ملافه یا کف پای خود اضافه کنید تا برای خوابی آرام آماده شوید.

اسانس اسطوخودوس یکی از محبوب ترین و همه کاره ترین اسانس های مورد استفاده در رایحه درمانی است. این روغن که از گیاه اسطوخودوس (Lavandula angustifolia) تقطیر شده است باعث آرامش می شود و اعتقاد بر این است که اضطراب، عفونت های قارچی، آلرژی، افسردگی، بی خوابی، اگزما، حالت تهوع و دردهای قاعدگی را درمان می کند.

در روش های اسانس، اسطوخودوس یک روغن چند منظوره است. ظاهراً دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، ضد باکتریایی و ضد میکروبی و همچنین اثرات ضد اسپاسم، ضد درد، سم زدایی، کاهش فشار خون و آرام بخش است.

فواید سلامتی

اسانس اسطوخودوس و خواص آن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. در اینجا نگاهی به یک تحقیق می اندازیم.

  • بهبود اضطراب

در حالی که در حال حاضر فقدان آزمایش‌های بالینی در مقیاس بزرگ برای آزمایش اثرات اسطوخودوس بر افراد مبتلا به اضطراب وجود دارد، تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که این روغن ممکن است برخی از مزایای ضد اضطراب را ارائه دهد.

چندین مطالعه اثرات کاهش دهنده اضطراب اسطوخودوس را در جمعیت های خاص آزمایش کرده اند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال 2005 در Physiology & Behavior منتشر شد، بر روی 200 نفر که منتظر درمان دندان‌پزشکی بودند، متمرکز شد و دریافت که تنفس در عطر اسطوخودوس هم اضطراب را کاهش می‌دهد و هم خلق و خوی را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این، یک مطالعه آزمایشی که در سال 2012 در مجله Complementary Therapies in Clinical Practice منتشر شد، نشان داد که رایحه درمانی مبتنی بر روغن اسطوخودوس ممکن است به تسکین اضطراب در زنان با بارداری پرخطر پس از زایمان کمک می کند. در آزمایشی که شامل 28 زن که در 18 ماه قبل زایمان کرده بودند، محققان دریافتند که چهار هفته دو بار در هفته آروماتراپی به مدت 15 دقیقه  با اسانس اسطوخودوس علاوه بر کاهش سطح اضطراب، به کاهش افسردگی نیز کمک می کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که مصرف روغن اسطوخودوس ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند. به عنوان مثال، در گزارشی که در سال 2012 در Phytomedicine منتشر شد، دانشمندان 15 کارآزمایی بالینی منتشر شده قبلی را تجزیه و تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که مکمل های غذایی حاوی روغن اسطوخودوس ممکن است برخی از اثرات درمانی بر بیمارانی که با اضطراب و/یا استرس دست و پنجه نرم می کنند داشته باشد.

یک بررسی جدیدتر از ادبیات نشان داد که 5 مطالعه (2010، 2010، 2014، 2015 و 2016) مزایایی را در شرکت کنندگان با اضطراب متوسط تا شدید نشان دادند.

  • بهبود بیخوابی

چندین مطالعه نشان داده اند که اسانس اسطوخودوس ممکن است به بهبود خواب و مبارزه با بی خوابی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2015 که در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شد نشان داد که ترکیبی از تکنیک‌های بهداشت خواب و درمان با اسانس اسطوخودوس به دانشجویان کمک می‌کند تا خواب شبانه‌تری نسبت به بهداشت خواب به تنهایی داشته باشند. مطالعه روی 79 دانش آموز با مشکلات خواب خود گزارش شده همچنین نشان داد که استنشاق اسطوخودوس هنگام خواب باعث بهبود انرژی و نشاط در طول روز می شود.

یک مطالعه در سال 2018 که در Holistic Nursing Practice منتشر شد، تأثیر اسطوخودوس را بر خواب تأیید کرد. در این مطالعه روی 30 نفر از ساکنان یک خانه سالمندان، مشخص شد که رایحه درمانی اسطوخودوس شروع، کیفیت و مدت خواب را در جمعیت سالمند بهبود می بخشد.

اسانس اسطوخودوس
اسانس اسطوخودوس

عوارض جانبی احتمالی

اسانس اسطوخودوس ممکن است در برخی افراد باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک شود. اگر بعد از مصرف اسطوخودوس دچار تهوع، استفراغ یا سردرد شدید، فورا مصرف را قطع کنید.

از آنجایی که مصرف اسانس اسطوخودوس می تواند اثرات سمی داشته باشد، این دارو نباید مصرف شود مگر اینکه تحت نظارت یک متخصص پزشکی باشد.

 

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »