نقش نمک درمانی بر سلامت و آرامش اعصاب

نمک درمانی چیست؟ کاربرد های نمک درمانی ، آرامش اعصاب با نمک درمانی و آروماتراپی با نمک درمانی

نمک درمانی، روشی جدید نیست و از گذشته‌های دور استفاده می‌شده است. امروزه اتاق‌های نمک به صورتی طراحی شده‌اند که فضای آرام و امن برای تمدد و آرامش اعصاب ایجاد کند. در این اتاق‌ها ذرات میکروسکوپی نمک در هوا منتشر می‌شوند و از راه هوا به مجاری تنفسی وارد شده و موجب سم‌زدایی می‌شوند.

نمک درمانی چیست و چه مزایایی دارد؟

هالوتراپی یا نمک درمانی، روش درمانی جدیدی نیست و بیش از 150 سال قدمت دارد و شامل استنشاق نمک خشک با درجه دارویی در محیطی راحت و کنترل شده است. بقراط، از استنشاق نمک به عنوان یک راه درمانی موثر برای مشکلات تنفسی استفاده می‌نمود. امروزه اتاق‌های نمک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در آن ذرات نمک خشک به صورت ذرات میکروسکوپی در فضای اتاق پراکنده می‌شود.

بار یونی منفی و انرژی سطحی بالای ذرات نمک، به آنها این امکان را می‌دهد که بطور عمیق‌تری به مجاری تنفسی و کیسه‌های هوایی درون ریه نفوذ کنند، با یون‌های مثبت پیوند یابند و با ایجاد تعادل در سیستم عصبی، عضلات داخلی را آرام و شل کند. خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی نمک نیز، باعث کاهش بار سمی بدن می‌شود و به سیستم ایمنی کمک می‌کند.

نمک درمانی چگونه به آرامش اعصاب و کنترل اضطراب کمک می‌کند؟

اضطراب یک اصطلاح کلی برای انواع اختلالات عصبی از جمله ترس، عصبی شدن، نگرانی و دلهره می‌شود. این اختلال بر رفتار و احساسات ما نیز تاثیر می‌گذارد و در برخی موارد ممکن است حتی کیفیت زندگی فرد را مختل نماید.

با توجه به منشا و شدت اختلال عصبی، انواع مختلفی از اضطراب را می‌توان در جامعه و در میان افراد مختلف مشاهده کرد. از جمله انواع مختلف اضطراب می‌توان به اختلالات پانیک، استرس پس از سانحه یا PTSD، اضطراب اجتماعی، اضطراب جدایی، اضطراب عمومی یا GAD، وسواس و وسواس فکری و آگورافوبیا اشاره کرد و در نتیجه نمی‌توان یک درمان واحد برای آنها در نظر گرفت.

با این وجود، بسیاری از افرادی که دچار انواع مختلف اختلالات عصبی شده‌اند، اذعان داشته‌اند که نمک درمانی بطور چشم‌گیری توانسته است استرس آنها را کاهش دهد و موجب آرامش اعصاب آنها شود. از جمله فواید نمک درمانی برای کسانی که دچار اختلالات عصبی هستند، می‌توان به بهبود عملکرد ذهن، تقویت آرامش، کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب اشاره نمود.

نمک درمانی چیست؟ کاربرد های نمک درمانی ، آرامش اعصاب با نمک درمانی و آروماتراپی با نمک درمانی

چگونه در خانه نمک درمانی کنیم؟

بدون شک نمک درمانی برای بهبودی و سلامت روانی مفید است، اما گاه می‌توان با صرف هزینه و وقتی کمتر و در خانه به وسیله ابزاری ساده و یا فناوری‌های جدید، از خواص آن بهره برد.

یکی از این فناوری‌ها، دستگاهی استنشاقی به نام Aerobika است که باعث خارج شدن مخاط غلیظ و اضافی از مجاری تنفسی می‌شود. این امر منجر به باز شدن مجاری تنفسی می‌شود و در نتیجه عملکرد ریه افزایش می‌یابد. دومین فناوری، دستگاهی خانگی است که ذرات نمک را در فضای خانه بطور مداوم پراکنده می‌سازد.

حتی اگر این دو دستگاه را نداشته باشید هم می‌توانید به راحتی و با قرقره کردن آب نمک، استفاده از اسپری آب نمک دارویی، یا ماساژ دادن در آب نمک از خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی آن بهره ببرید.

ماساژ دادن در آب گرم و نمک، موجب رهایی از تنش‌های جسمانی می‌شود و گردش خون را بهبود می‌بخشد. که این امر باعث می‌شود اکسیژن رسانی به سلول‌ها افزایش یافته و در نتیجه خستگی و گرفتگی‌های عصبی از بین ‌رود و در نهایت باعث آرامش اعصاب می‌شود.

نمک های حمام رایحه سلامت

نمک جوانساز پوست

استفاده از این نمک جهت جوانسازی پوست و جلوگیری از پیری پوست، از بین بردن پوشت های مرده، بازسازی بافت پوستی، تنظیم الکترومغناطیس سیستم عصبی و بازگشایی گره های عصبی ، بهبود کننده عملکرد آنزیم ها و… استفاده می‌شود

نمک آرامش بخش

استفاده از این نمک جهت افزایش آرامش جسمی و روحی، لذت بخش تر کردن حمام و آروماتراپی در حمام، تقویت هورمون ها، رفع حساسیت و التهاب و … پیشنهاد می‌شود.

نمک ضد درد

استفاده از این نمک جهت بهبود درد، رفع کوفتگی،بازگشایی گره های عصبی، رفع گرفتگی های عضلانی، بهبود گردش جریان خون، رفع گرفتگی عضلات بدن، بهبود نیش حشرات، جوش های سطحی، پینه پا و درمان بیماری های پوستی تاثیرگذار است.

نمک لایه بردار یا اسکراب

استفاده از این نمک جهت لایه برداری پوست، تنظیم الکترومغناطیس سیستم عصبی و بازگشایی گره های عصبی ، بهبود کننده عملکرد آنزیم ها، تقویت هورمون ها، رفع حساسیت و التهاب تاثیرگذار است.

روغن زیتون فرابکر بیومت

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر: خواص، مزایا و کاربردها روغن زیتون فرابکر یکی از بهترین و معروف‌ترین روغن‌های طبیعی در دنیاست که از میوه درخت زیتون به

توضیحات بیشتر »
اسانس میخک

اسانس میخک

اسانس میخک اسانس میخک یکی از انواع اسانس‌های طبیعی است که از گیاه میخک به دست می‌آید. گیاه میخک در مناطق مختلف جهان رشد می‌کند

توضیحات بیشتر »